Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najlepszych polskich rozwiązań ułatwiających hodowlę roślin w domu

Rośliny oczyszczają powietrze, redukują stres, podnoszą poziom koncentracji i kreatywności, a do tego dają poczucie jedności z naturą. Pokazujemy najlepsze rozwiązania ułatwiające trzymanie ich w domu.
.get_the_title().

Według Pantone kolorem tego roku jest soczysta zieleń. Nie chodzi tylko o kolorystykę mebli czy ścian, ale o żywą zieleń, która wprost zalewa wnętrza, zmieniając je w 'miejski las’, którego tak potrzebujemy w zanieczyszczonych metropoliach. Nie są one bowiem wyłącznie ozdobą – filtrują także dwutlenek węgla, usuwają toksyny i produkują tlen. Niektóre gatunki roślin usuwają też szkodliwe substancje, takie jak trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksyleny i amoniak. Znajdują się one w papierze, plastiku, detergentach, tkaninach syntetycznych i nie tylko. Trudno znaleźć w domu przedmiot, który nie zawierałby którejkolwiek z nich. Rośliny mają też na nas po prostu pozytywny wpływ – relaksują, redukują stres, podnoszą poziom koncentracji, produktywności i kreatywności, a do tego dają nam poczucie jedności z naturą. Zastanawiacie się, jak je eksponować w domach? Oto 5 polskich projektów, które mogą wam w tym pomóc.

1. GreenBells

GreenBells to fragment zieleni zamknięty w szklanej przestrzeni. Świetny dodatek do każdego wnętrza i rozwiązanie dla tych, którzy pośród szkła i betonu miasta marzą o swoim własnym, prywatnym lesie. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają ręki do pielęgnacji roślin – rośliny w słoikach GreenBells wystarczy z wyczuciem podlewać raz na 2 tygodnie, ponieważ wewnątrz tworzy się zamknięty mikroklimat.

2. Plantacja Alicji Patanowskiej

Projekt, który powstał z potrzeby znalezienia nowej funkcji dla porzuconych starych szklanek i kieliszków. Efektem końcowym jest spoczywający na szklance porcelanowy komponent, który umożliwia obserwowanie procesu wzrostu roślin – zarówno ich łodyg, jak i systemu korzeni.
Po odwróceniu do góry dnem, obiekty mogą być wykorzystywane jako mini-szklarnie, idealne w okresie kiełkowania nasion. Produkt został zaprojektowany z myślą o wytwarzeniu w warsztacie ceramicznym lub małym zakładzie.

3. Urządzenie do komunikacji z roślinami Joanny Skorupskiej

Joanna Skorupska hi.codes zaprojektowała urządzenie do komunikacji z roślinami. Możecie skonstruować je sami – wymaga to tylko kilku czujników, kabli, karty mikro SD i głośnika (instrukcja tutaj). Urządzenie odczytuje informacje na temat wilgotności gleby i światła. Kiedy okazuje się, że roślinę należy na przykład podlać, włącza się czujnik ruchu. Gdy ktoś przechodzi obok rośliny, odtwarzacz emituje komunikat dotyczący jej aktualnych potrzeb.

4. Florama

To zielona ściana, którą można dowolnie skalować i aranżować – materiał, z którego zostanie wykonana, rozmiar, a nawet znajdujące się wewnątrz ramy rośliny zależą od upodobań klienta. Florama nie wymaga podłączenia do wody lub kanalizacji, bo nawadniana jest w obiegu zamkniętym. Ramę należy za to podłączyć do prądu – świecąca dioda informuje o tym, że rośliny należy podlać. Żywa plantacja powstała z tęsknoty za roślinnością w naszym codziennym otoczeniu. Wyróżniona została nagrodą must have! na Łódź Design Festival.

5. Komody MOKO z kolekcji mebli minimalistycznych Black Red White

Moko to rozbudowana seria designerskich mebli, która oferuje oryginalne rozwiązania w zakresie kącików telewizyjnych, bufetów, witryn, komód, regałów i stolików. Wśród wielu tworzących ją elementów na pewno warto wyróżnić komody modułowe, które można dostosowywać do własnych potrzeb. To użytkownik decyduje z ilu części będzie się składał mebel (dwóch lub trzech) oraz czy będzie zamknięty, czy otwarty z którejś strony (prawej, lewej, a nawet z góry!), czy będzie wisiał na ścianie, czy stał na drewnianych nogach. Charakterystycznym elementem kolekcji jest moduł otwarty z góry, w którym dobrze prezentują się rośliny (można je umieścić w specjalnie dopasowanych do wnęki kwietnikach Begonia).

Przed rozpoczęciem pracy nad kolekcją mebli minimalistycznych, Black Red White zorganizowało szeroko zakrojone badania preferencji polskich konsumentów. Firma przeprowadziła zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe obejmujące ponad 100 wizyt w polskich domach oraz – co istotne – w salonach meblowych, dzięki czemu sprawdzono czego szukają klienci, co oglądają i o czym rozmawiają ze sprzedawcami. Zebrany w ten sposób materiał pozwolił BRW precyzyjnie określić potrzeby konsumentów i zaprojektować konkretne rozwiązania, które je zaspokajają. Aż 47 proc. osób biorących udział w badaniach marki stwierdziło bowiem, że najlepiej czułoby się w mieszkaniu urządzonym w czystym stylu minimalistycznym.

Meble z czterech kolekcji minimalistycznych – Moko, Modai, Mitoda i Muro – zdecydowanie wyróżniają się w ofercie Black Red White i mogą przyciągnąć do salonów firmy zupełnie nowych klientów. Nie chodzi jednak o fanów zimnego, technologicznego designu, który bardziej kojarzy się z laboratorium niż z domem. Stylistyka nowej kolekcji wpisuje się w nurt minimalizmu, ale w ciepłym, subtelnym i 'udomowionym’ wydaniu. Proste formy mebli o wyważonych proporcjach oraz spokojnej, stonowanej kolorystyce nadają wnętrzom lekkości i ułatwiają realizowanie własnych pomysłów aranżacyjnych poprzez dobieranie różnych dodatków. Projektanci zadbali też o detale, np. kolor we wnętrzach zamykanych szafek czy widoczne elementy drewna, które tworzą naturalną atmosferę. Stylistyka to jednak nie wszystko, bo kolekcja jest pełna pomysłowych i praktycznych rozwiązań funkcjonalnych, o których więcej piszemy tutaj.

DESIGN