Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: FIL House

Najbardziej charakterystyczny jest dach domu, który podzielony wzdłuż na części o różnych wysokościach, tworzy wrażenie dwóch przecinających się brył.
.get_the_title().

Parterowy, jednorodzinny dom z trzema antresolami stanął w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. Został zbudowany według projektu pracowni Beczak Beczak Architekci znanej m.in. z realizacji  CWA House w Owczarni. FIL house to finalista konkursu Life Challenge 2018 The European Façade Of The Year w kategorii domy jednorodzinne oraz zwycięzca konkursu Fasada Roku 2017. „Awangardowa forma, ciekawa bryła stwarzająca wrażenie przenikania się przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną to cechy, dzięki którym obiekt znalazł się na najwyższym stopniu podium” – czytamy opinię jury.

Najbardziej charakterystyczną cechą FIL House jest dach podzielony wzdłuż długiej osi na dwie części o różnych wysokościach, który tworzy wrażenie dwóch przecinających się brył.

Oryginalny budynek powstał w odpowiedzi na życzenie właścicieli, którzy chcieli mieć dom otwarty na otoczenie i jednocześnie zapewniający im poczucie prywatności.

Najlepsze domy w Polsce: FIL House Najlepsze domy w Polsce: FIL House

Dom  podzielono na zamkniętą, ciemną bryłę południową i wyższą, jasną część północną. Główne otwarcia, które są mocno wykadrowane oraz ukierunkowane przez wolnostojące ściany stanowiące przedłużenia głównej bryły budynku, zlokalizowano w miejscach przecięcia się brył.

Różnica w wysokości pomiędzy dwoma bryłami wprowadza światło ponad bryłą południową do skierowanych na północ pomieszczeń.

W wysokiej na 4,6 m północnej części mieszczą się salon i trzy sypialnie. Duża wysokość pozwoliła na zastosowanie trzech antresol, które są uzupełnieniem małych sypialni. Kontynuacja wysokiego dachu przekrywa też główny, zachodni taras.

Najlepsze domy w Polsce: FIL House Najlepsze domy w Polsce: FIL House

W salonie, z powodu mocnego, zachodniego nasłonecznienia, zastosowano przyciemnione szyby, które współgrają z ciemną fasadą niższej bryły domu.

Ściana z surowego betonu służy jako tło dla salonu z wolnostojącym kominkiem i rozciąga się za oknami na tarasie. Takie rozwiązanie, zastosowane również na suficie, sprawia wrażenie połączenia wnętrza budynku z ogrodem.

Południowa część oddziela FIL House od drogi, która przebiega bardzo blisko dłuższego boku budynku. W tej strefie mieszczą się kuchnia, łazienka oraz pokój gościnny. Okna są tutaj długie, wąskie i zlokalizowane przy samym suficie – dzięki temu zapewniają dobre nasłonecznienie, ale nie pozwalają na wgląd do domu. Wyposażona w duże przeszklenia kuchnia jest wycofana. Pomiędzy nią a ścianą zewnętrzną zlokalizowano mały, dodatkowy taras.

Najlepsze domy w Polsce: FIL House Najlepsze domy w Polsce: FIL House

Tarasy wykończono płytami betonowymi i połączono drewnianą kładką. Wejście do budynku wyróżniono, używając naturalnego drewna na elewacji.

Na formę budynku mocno wpłynął nieforemny kształt działki. FIL House zwęża się ku wschodowi równolegle ze zwężeniem parceli.

W zachodniej, najszerszej części zaprojektowano ogród, który dopełnia najszerszą, salonową strefę domu. Wschodnią część stanowi garaż. Aby wykorzystać możliwie dużo przestrzeni, zdecydowano, by nie budować bramy – zamiast tego ogrodzenie skręca w stronę budynku, dzięki czemu brama garażowa jest dostępna bezpośrednio z drogi.

Najlepsze domy w Polsce: FIL House Najlepsze domy w Polsce: FIL House
Najlepsze domy w Polsce: FIL House
FOT. JAN KAROL GOŁĘBIEWSKI – JANKAROL.COM

Źródło: beczak.pl
Opracowanie: AB

DESIGN