Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Start-up tworzy materiał budowlany przyszłości. Zostanie wykonany z grzybów i skórek pomarańczy

Jest biodegradowalny, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i ekologiczny.
.get_the_title().

Coraz więcej firm zajmuje się poszukiwaniem bardziej ekologicznych czy wegańskich materiałów – i okazuje się, że nie dotyczy to wyłącznie marek zajmujących się produkcją odzieży. Podobne tendencje widać także w branży budowlanej. Londyński start-up Biohm, założony w 2016 roku przez Ehaba Sayeda, absolwenta wzornictwa przemysłowego na Brunel University, obrał sobie za cel wynalezienie materiału budowlanego godnego bardziej zrównoważonej przyszłości.

Sayed dorastał w Dosze w Katarze i to miasto zainspirowało go do postawienia sobie właśnie takiego celu.

Choć Katar to najbogatszy kraj na świecie, prawdopodobnie jest też jednym z najmniej zrównoważonych i poważnie przyczynia się do kryzysu klimatycznego. Dorastanie w tym środowisku sprawiło, że czuję niechęć na myśl o wpływie, jaki wywieramy na naszą planetę – tłumaczy założyciel Biohm.

źródło: green lab

Efektem pracy start-upu Biohm, w skład którego wchodzi niewielki zespół inżynierów, naukowców i projektantów, są dwa materiały. Pierwszy to neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla Orb, który powstaje z odpadów spożywczych lub rolniczych.

Do jego produkcji wykorzystuje się suszoną skórkę pomarańczy, ziarna kakaowca czy kwiaty klitorii ternateńskiej, a efekt to materiał, który stanowi zrównoważony zastępnik drewna.

Drugi produkt start-upu to materiał izolacyjny, który tworzony jest na bazie grzybni. Można go wyhodować nawet na bazie toksycznych odpadów, które grzybnia najpierw rozłoży na nieszkodliwe węglowodory, a następnie przerobi na materiał. Jak twierdzi Sayed, izolacja stworzona z grzybni przewyższa jakością niemal wszystkie inne dostępne na rynku – wyjątkiem jest jedynie polistyren. – Naszym celem jest zastąpienie każdego szkodliwego materiału budowlanego czymś trwałym i wydajnym – wyjaśnia Sayed. Trzymamy więc kciuki za dokonania start-upu Biohm. Być może dzięki nim wkroczymy w przyszłość pełną ekologicznych, zrównoważonych i biodegradowanych materiałów budowlanych.

Zdjęcie główne: Biohm
Tekst: NS

DESIGN