Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

100 kilogramów śmieci w brzuchu martwego kaszalota znalezionego na wybrzeżu Szkocji

Zwierzę połknęło sieci rybackie, liny i plastik.
.get_the_title().

W czwartek, 28 listopada, na brzeg plaży Luskentyre leżącej na szkockim archipelagu Hebrydy Zewnętrzne wyrzucony został młody samiec kaszalota spermacetowego. Jak poinformował przedstawiciel Scottish Marine Animal Strandings Scheme (SMASS), zwierzę zmarło wkrótce potem. Znalezienie ssaka na brzegu było wyjątkowym wydarzeniem, bo kaszaloty te rzadko docierają do wód okalających Wielką Brytanię. Jeszcze bardziej wyjątkowa – ale też wyjątkowo smutna – była treść żołądka martwego ssaka. Kaszalot spermacetowy jest największym współcześnie żyjącym zwierzęciem mięsożernym. W jego diecie znajdują się głowonogi, płetwonogi, ryby, a nawet rekiny czy kałamarnice, które uważa za swój przysmak. Inaczej jednak było w przypadku okazu, który umarł na szkockiej plaży.

W jego żołądku znaleziono bowiem wielką kulę śmieci, która ważyła aż 100 kilogramów.

Zwierzę połknęło sieci rybackie, liny i inne plastikowe śmieci. Odpady mogły zostać przez nie skonsumowane w dowolnym punkcie na trasie między Norwegią a Azorami. Zbiły się w kulę i, jak mówi SMASS, część z nich wyglądała tak, jakby przebywała w żołądku kaszalota już od dłuższego czasu.

Poza tym martwe zwierzę nie nosiło żadnych śladów choroby – wygląda na to, że powodem jego śmierci była więc ogromna ilość pochłoniętych śmieci, która utrudniała trawienie młodemu samcowi.

Jako że skóra i tłuszcz kaszalota dobrze izolują jego wnętrzności, bakterie wewnątrz martwego zwierzęcia mogły się szybko namnażać. Wytwarzane przez nie gazy sprawiły, że martwy kaszalot eksplodował po zbadaniu przez pracowników SMASS. Niestety, to kolejny dowód na to, że coraz więcej zwierząt ginie na skutek konsumpcji odpadów, które wytwarzamy my – ludzie. Jak donosi ONZ, spożycie plastiku zanieczyszczającego oceany przyczynia się do śmierci aż miliona ptaków i stu tysięcy ssaków rocznie. Rosyjscy naukowcy ustalili natomiast ostatnio, że dieta niedźwiedzi polarnych mieszkających w pobliżu ludzkich siedlisk składa się aż w 25 proc. z tworzyw sztucznych. Znaleziony u wybrzeży Szkocji martwy kaszalot w żadnym wypadku nie jest więc smutnym wyjątkiem.

Zdjęcia: Scottish Marine Animal Strandings Scheme
Tekst: NS

Zmiany Klimatu