Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Himalajach rośnie coraz więcej roślin. To efekt zmian klimatycznych

Rośliny pojawiły się także na wysokościach, na których wcześniej nie rosły.
.get_the_title().

W Himalajach robi się coraz cieplej – to efekt zmian klimatycznych. Jednocześnie wydłuża się także okres wegetacji roślin na tych terenach. Roślinność pojawiła się nawet w rejonach, w których nie było jej nigdy wcześniej.

Dowiodła to grupa naukowców pod wodzą dr Karen Anderson z Exeter University, która zbadała dane satelitarne z 25 lat – od 19993 do 2018 roku.

Analizowali oni różnice zachodzące na linii znajdującej się między pokrywą śnieżną a pokrywą roślinną na przestrzeni lat. Chodzi konkretnie o przedziały znajdujące się na wysokości od 4,15 tys. do 6 tys. metrów nad poziomem morza – rosną tam krzewy i trawy, a niekiedy pojawia się też trochę śniegu. Ten obszar jest znacznie większy od obszaru pokrywy śnieżnej, jednak znacznie rzadziej staje się obiektem zainteresowań badaczy.

Naukowcy pod wodzą dr Anderson zaobserwowali na tym obszarze coraz bardziej wzmożoną wegetację. Rośliny pojawiają się nawet w miejscach, które dotychczas skute były lodem. – Najsilniejszy trend w zakresie zwiększonego pokrycia roślinnością odnotowaliśmy na wysokości od 5 tys. do 5,5 tys. metrów. Wyżej ekspansja była silna na płaskich obszarach, tymczasem na niższych poziomach zaobserwowaliśmy ją na bardziej stromych zboczach – mówi dr Anderson. Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology”.

Naukowcy zastanawiają się teraz, jaki będzie wpływ wegetacji na hydrologię w tym regionie.

Czy spowolni to topnienie lodowców i pokryw lodowych, czy raczej przyspieszy ten proces? – pyta dr Anderson. Tymczasem rejon Himalajów i Hindukuszu jest bardzo istotny hydrologicznie – to właśnie stąd pochodzi woda, która trafia do aż 1,4 mln ludzi mieszkających w tym regionie świata.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu