Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Szef czy szefowa? Naukowcy ustalili, kto jest lepszy

Najważniejsze powinny być kompetencje, a nie płeć.
.get_the_title().

Zastanawialiście się, kto jest lepszy w piastowaniu stanowisk kierowniczych – kobiety czy mężczyźni? Szwedzcy naukowcy wzięli ten temat pod lupę. Zlecił im to szwedzki związek zawodowy Leadarna, którego członkami jest prawie 100 tys. tamtejszych kierowników.

W badaniach przeprowadzonych przez Swedish Institute for Social Research ze Sztokholmu wzięło udział 5,5 tys. członków Leadarny.

Odpowiadali oni na pytania dotyczące ich życia zawodowego i charakteru. Na podstawie ich odpowiedzi naukowcy ustalili, że to kobiety są lepszymi szefami. Tym samym zadali kłam pokutującym od dekad stereotypom płciowym, które nawet w postępowej Szwecji trzymają się całkiem mocno.

fot. pablo varela / unsplash

Jak to zrobili? Na początek naukowcy wyodrębnili przywódcze cechy charakteru badanych osób i dopasowali je do płci. Tak więc autorytarność, waleczność i pewność siebie uznali za cechy męskie, a elastyczność, ostrożność i umiejętność pracy zespołowej – za typowo kobiece. Z kolei odwaga, skuteczność i kompetentność nie zostały przyporządkowane do żadnej z płci – badacze uznali, że to cechy neutralne.

Jednocześnie okazało się jednak, że kobiety na kierowniczych stanowiskach uważane są za bardziej kompetentne od mężczyzn, bo aby się na nich znaleźć, musiały pokonać więcej przeszkód.

Jednocześnie okazało się, że cechy, którymi tradycyjnie wyróżniali się przywódcy – jak ekstremalna pewność siebie czy krwiożercza walka z konkurencją – zupełnie nie pasują do dzisiejszych kierowników i raczej ich nie opisują. Na czym zatem polega wyższość szefowych nad szefami? Oprócz wymienionych już wyższych kompetencji, to przede wszystkim tak zwane kompetencje miękkie, czyli umiejętności społeczne. Wśród nich należy wymienić umiejętność rozwiązywania konfliktów, zdolności perswazyjne, motywowanie innych, umiejętność delegowania zadań i pracy w zespole. Komentując badania, Joakim Pettersson z Leadarny zwrócił uwagę na to, że to kometencje i realne umiejętności powinny być powodem zatrudniania menadżerów, nie ich płeć. Tymczasem nawet w Szwecji na wysokich stanowiskach wciąż jest więcej kobiet niż mężczyzn.

Zdjęcie główne: Hunters Race / Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA