Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Daniel Lismore w poznańskim Starym Browarze

Lista sław, którzy uznają go za wybitnego i intrygującego artystę jest naprawdę długa. Znajduje się na niej Bjork, Vivienne Westwood, Naomi Campbell czy David Beckham. 5 listopada, podczas wernisażu wystawy w Starym Browarze w Poznaniu, po raz pierwszy wymykającą się definicjom sztuka Daniela Lismore’a zostanie zaprezentowana polskiej publiczności.
.get_the_title().

Współpracował z Vivienne Westwood, Naomi Campbell oraz takimi markami jak H&M, Mastercard czy Bulgari. Fanami jego twórczości są Bjork, Rosie McGowan czy David Beckham. 5 listopada, podczas wernisażu wystawy w Starym Browarze w Poznaniu, po raz pierwszy wymykającą się definicjom sztuka Daniela Lismore’a zostanie zaprezentowana polskiej publiczności.

Lismore to niestandardowy rzeźbiarz i maksymalista, który przedstawia się jako… żywe dzieło sztuki.

Na wystawie z okazji 16. urodzin poznańskiego Starego Browaru zostaną pokazane unikatowe rzeźby – sobowtóry artysty, ubrane w eklektyczne kostiumy jego autorstwa. Część z nich została stworzona specjalnie na poznańską wystawę! – Chcieliśmy, żeby bohaterem naszej urodzinowej wystawy był twórca, którego trudno zamknąć w ramy definicji, “odporny” na metki – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. Daniel Lismore kocha sztukę popularną, kicz, w dzieciństwie oglądał setki filmów sci-fi i “Star Treka”. Jednocześnie posiada wielką wiedzę dotyczącą historii sztuki, designu, wiele nauczył się od swoich dziadków, antykwariuszy. Ten melanż historii i popkultury odbija się w całej jego twórczości.

„Be yourself, everyone else is already taken” – to zarówno życiowa dewiza Daniela Lismore’a, jak i tytuł wystawy prac, która od 2016 roku przemierza świat. Rzeźby stworzone z tkanin, biżuterii i najróżniejszych fascynujących go przedmiotów, nie różnią się niczym od strojów, w których codziennie wychodzi z domu. – Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym. Moja twórczość karmi się tą różnorodnością – mówi Lismore, który przez amerykański Vogue został nazwany najbardziej ekscentrycznym człowiekiem Londynu.

„Kim jesteś? Kim chciałbyś być? Ile masz wersji?” – prowokacyjnie pyta Lismore, sam odpowiadając na to pytanie za pomocą sztuki, którą uprawia.

To swoiste autoportrety, multiplikowana postać artysty pełna kolorów, dynamiki, ruchu. Daniel to wyzwolenie umysłu, zamknięcie ciała i chęć bycia projektem bardziej niż człowiekiem – mówi Wojciech Piotr Onak, kurator poznańskiej wystawy Lismore’a, który współpracował wcześniej ze Starym Browarem w czasie kilku edycji Art & Fashion Festival oraz przy projekcie “Björk Digital” i zeszłorocznej wystawie LaChapelle’a.

Multidyscyplinarna twórczość Daniela doskonale wpisuje się w profil naszego programu wystaw. Zaciera granice między sztuką a modą, kreacją a realnością, wreszcie – między wystawą a życiem, bo sam jest żywym eksponatem, a wystawowe eksponaty jego awatarami – mówi Joanna Tupalska. Okres przed rozpoczęciem wystawy w Starym Browarze w Poznaniu jest dla Lismore’a wyjątkowo intensywny. We wrześniu współpracował z Naomi Campbell przy organizacji tegorocznej edycji charytatywnego pokazu mody Fashion For Relief. Obecnie przygotowuje się do premiery “Maski Orfeusza” w English National Opera, autorstwa Harrisona Birtwistle’a, dla której zaprojektował kostiumy.

5 listopada (wtorek), dokładnie w 16. rocznicę otwarcia Starego Browaru, Daniel Lismore osobiście otworzy poznańską wystawę. Wernisaż odbędzie się o godzinie 19:00.

To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się jego pracom z bliska. A przede wszystkim poznać… żywe arcydzieło. Wystawa będzie czynna do 29 lutego 2020, codziennie od 12:00 do 20:00. Bilet na wystawę kosztować będzie 10 zł.

Zdjęcia: mat. prasowe, Vidar Logi

TU I TERAZ