10 najlepiej zaprojektowanych kawiarni w Europie, które doceni miłośnik dobrego designu i dobrej kawy

Na liście nie zabrakło polskich akcentów.
.get_the_title().

Kawa i design bez wątpienia idą ze sobą w parze. Świetnie widać to na przykładzie współczesnych coffeshopów i kawiarni, które swoim klientom oferują zarówno wrażenia smakowe, jak i wizualne. Kawa rzemieślnicza w ostatnich latach zyskała status osobnej dziedziny sztuki kulinarnej – wraz z jej ewolucją zmieniają się także wnętrza lokali, w których jest serwowana. Kawiarnie przeistaczają się w concept-coffee-stores, wykorzystując niepowtarzalny design wnętrz i silny branding, jako główne narzędzia marketingowe. Najlepszym dowodem na to, jak silnie kawa i dobry design są ze sobą związane, jest otwarcie pierwszej kawiarni Starbucksa we Włoszech. W kraju, w którym tradycje kawowe są tak silne i partykularne, niezwykle trudno jest przebić się z łamiącą kawowe konwenanse Italii ofertą sieciówkowej mlecznej kawy. Starbucks musiał zatem pójść o krok dalej i stworzyć lokal, który przyciąga niekoniecznie kawą, ale swoim wyjątkowym designem.

Oto 10 europejskich kawiarni, w których kawa i design przeplatają się, tworząc wyśmienitą, zarówno smakowo, jak i wizualnie, całość.

1. Bear Market, Dublin, Irlandia

Źródło: www.bearmarket.ie

„Dobrej jakości kawa powinna być łatwo dostępna dla każdego” – to motto jednego z odnoszących największe sukcesy irlandzkich coffeeshopów. Czwarta kawiarnia kultowej już sieciówki w centrum Dublina została zaprojektowana przez projektantów ze studia Design Urban Architekcture.

Źródło: Wallpaper Magazine

Niewymiarowa, trudna w aranżacji przestrzeń nie była postrzegana przez nich w kategoriach problemu, a raczej możliwości – stworzyli oni wnętrze z charakterem, funkcjonalne i oryginalne. Króluje w nim czarny, podłużny stół o abstrakcyjnym kształcie zakończony fantazyjnie powyręcaną stalową rurą, która oplata ścianę i sufit.

2. Wanda Cafe Optimista, Madryt, Hiszpania

Źródło: VenuesPlace

Projektanci ze studia Parolio zostali zaangażowani do zrealizowania projektu kawiarni, w której czuć pozytywne wibracje, energię miasta i kreatywność jego mieszkańców. Misja bez wątpienia zakończyła się sukcesem – wnętrze Wanda Cafe Optimista jest pełne żywych kolorów, wyrazistych wzorów i ciekawych, naturalnych materiałów.

Źródło: Moove Magazine
Źródło: Bon Viveur

3. Cafeina Cafe, Skórzewo, Polska

Źródło: Proyectos

Jeden z wielu fenomenalnych projektów studia mode:lina – przytulna, a zarazem nowoczesna kawiarnia w Skórzewie to doskonały przykład kunsztu i talentu polskich designerów. Biało-czarne wnętrze, ocieplone drewnem i (dosłownie) żarem buchającym z centralnie zlokalizowanego kominka, to funkcjonalna i przyjemna przestrzeń, oaza dobrego stylu w bezbarwnym centrum handlowym.

Źródło: Bryła
Źródło: Proyectos

4. Misto, Praga, Czechy

Perełka na kawowym szlaku czeskiej stolicy – Misto to przytulny lokal, słynący z najlepszej kawy w mieście. Kawiarnia powstała na parterze kamienicy, w miejscu dawnego mieszkania. Architektom jej wnętrz udało się zachować przytulny, domowy klimat. Urządzono je w sposób prosty i funkcjonalny. Dominuje naturalne drewno, na którego tle powstał kolorowy mural autorstwa lokalnej graficzki Kateriny Kynclowej.

5. Stories, Leeds, Wielka Brytania

Źródło: Blog — Amy Elizabeth

Stories to niezależna kawiarnia inspirowana Skandynawią. Widać to nie tylko w menu, w którym królują północnoeuropejskie przysmaki i wypieki, ale także w designie jej wnętrz. Białe ściany, jasne meble z drewna, mnóstwo zieleni, duże okna wpuszczające do środka naturalne światło – wszystko to idzie w parze ze zrównoważonym i etycznym modelem biznesu.

Źródło: www.storiescafe.co.uk

6. C Corner Cafe, Gdynia, Polska

Źródło: Gdynia.pl

C Corner Cafe to gdyńska kawiarnia o prostym, funkcjonalnym designie, w której wnętrzach królują naturalne materiały, ciepła kolorystyka i mnóstwo naturalnego światła. Projekt studia Ideograf – Paulina Czurak wyróżnia wyjątkowy element – ściana pokryta 2740 filiżankami do kawy.

Źródło: Retail Design Blog

7. Cups Nine, Trikala, Grecja

Źródło: HomeWorldDesign

Fantastyczna kawiarnia utrzymana w przytulnym stylu industrialnym, w której wnętrzach wzrok przykuwa płynne przejście między czarnymi heksagonalnymi płytkami, a naturalnym drewnem w przyjemnym miodowym odcieniu. Kawosze mogą korzystać zarówno z fantastycznie urządzonego wnętrza lokalu, jak i równie atrakcyjnego patio na zewnątrz.

8. Coffee Cake, Nizniy Novgorod, Rosja

Źródło: Contemporist

Rosyjska kawiarnia, w której króluje natura – poczynając od naturalnych materiałów wykończeniowych na czele z drewnem, a kończąc na białej ścianie, wzdłuż której ustawiono kilkadziesiąt roślin doniczkowych. Wnętrze Coffee Cake jest niezwykle przytulne i wygodne, nadaje się zarówno na spotkania z przyjaciółmi, jak i pracę przy komputerze.

Źródło: Contemporist

9. Cafezal, Mediolan, Włochy

Źródło: iO Donna

Modna kawiarnia w mediolańskiej dzielnicy designu Brera, Cafezal doskonale wpisuje się w artystyczny klimat kipiącego od kreatywności miasta. Tłem dla wnętrza są ściany pokryte czarnym marmurem. Na wyposażenie składają się meble o pluszowych obiciach oraz dodatki z miedzi. Wszystkie pochodzą z kolekcji renomowanych lokalnych designerów: AYTM i Atelier Areti.

Źródło: Gambero Rosso
Źródło: Websta.one

10. Bonanza Roastery Cafe, Berlin, Niemcy

Źródło: The Cool Hunter

Ikona berlińskiej sceny kawowej – palarnia Bonanza Roastery – na tyłach swojego zakładu w dzielnicy Kreuzberg otworzyła markową kawiarnię. Jej wnętrze jest jasne, przestronne, wypełnione meblami z naturalnego drewna. Industrialny charakter lokalu podkreślają widoczne na tyłach jutowe worki z ziarnami kawy oraz specjalistyczne maszyny i urządzenia do ich palenia.

Źródło: DiarioDESIGN
Źródło: DiarioDESIGN

Tekst: A.O.

DESIGN