Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najlepiej zaprojektowanych kawiarni we Wrocławiu

Oto nasz subiektywny ranking 5 wrocławskich kawiarni, w których nie tylko napijecie się świetnej kawy, ale również będziecie mogli podziwiać projekty wnętrz.
.get_the_title().

W tym zestawieniu miejscówek menu miało drugorzędne znaczenie. Wybraliśmy najlepiej zaprojektowane kawiarnie w stolicy Dolnego Śląska.

1. Gniazdo

Źródło: FB
Źródło: Gniazdo Facebook

Ich świetnie zaprojektowany, minimalistyczny szyld wyróżnia się wśród wielu kolorowych reklam przy Świdnickiej. W szybach odbija się monumentalny gmach Opery Wrocławskiej, a w środku zawsze pięknie pachnie kawą i świeżymi ciastami. Tak, to tu zjesz jedne z najpyszniejszych ciast w całym mieście. Design samej kawiarni jest naprawdę super, nie tylko od strony wizualnej, ale też praktycznej. Są dwa duże stoły, które zapraszają, żeby się dosiąść i do kogoś zagadać lub spotkać się całą grupą. Jest też rząd malutkich stolików, idealnych na cafe solo lub chwilę we dwoje. Niewielkie pomieszczenie optycznie powiększa wielka ściana pokryta prawdziwym lustrem. Do tego odkryta instalacja na suficie i zwisające na kablach oświetlenie – w zasadzie już projektowy standard. Latem kawiarnia powiększa się o wewnętrzne patio ukryte wśród ścian odnowionych kamienic.

2. ETNO w Okrąglaku

Źródło: visitwroclaw.eu
Źródło: visitwroclaw.eu
Źródło: visitwroclaw.eu

Legendarny okrągły „kiosk” przy placu Kościuszki stał przez dłuższy czas pusty. Został zbudowany jeszcze przed wojną, widoczny jest na pocztówkach z lat 30. XX w. W latach 50. była tu księgarnia, następnie przez lata – kiosk Ruchu. Kiedy miasto ogłosiło przetarg na najemcę obiektu, zgłosiło się aż 29 chętnych. Ostatecznie już od dłuższego czasu w Okrąglaku z powodzeniem działa ETNO Cafe. Świetnie prezentuje się zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Trzeba przyznać, że pomysł na odnowienie obiektu był świetny. W środku jest niewiele miejsca, ale zostało dobrze zagospodarowane. Dookoła pomieszczenia biegnie wysoki blat, za którym można usiąść i przyglądać się ruchliwej ulicy Świdnickiej. Kultowa miejscówka. Latem na zewnątrz wystawiane są leżaki i kilka stolików.

3. Bema Cafe

Źródło: Bema Cafe Facebook

W naszym rankingu Cafe Bema jest dumną przedstawicielką Nadodrza. Ta kawiarnia już dość długo funkcjonuje na kawowej mapie Wrocławia (nie zapominajmy, że serwuje pyszne śniadania), ale pod względem zagospodarowania wnętrza wciąż nie ma zbyt wielkiej konkurencji. Bardzo jasny lokal z lustrzaną ścianą, na której wypisane jest menu, białymi poduszkami i jasnym drewnem. Wszystko to daje poczucie czystości i przestronności, a przecież przestrzeń kawiarni jest tak naprawdę bardzo niewielka. Naprawdę dobrze to obmyślili.

4. Nanan

Nanan to bardziej cukiernia niż kawiarnia, choć oczywiście – jak na szanującą się cukiernię przystało – podają tam również pyszną kawę. Design lokalu jest naprawdę imponujący, nadawałby się na scenografię do filmu Wesa Andersona, co zresztą internauci już wielokrotnie zauważali. Kawiarnia całkiem niedawno znalazła się wśród najlepiej zaprojektowanych lokali według Bar&Restaurant Design Awards. Nawet ci, którzy nie są zwolennikami pudrowego różu i kolorowych makaroników, muszą przyznać, że to wnętrze jest zaprojektowane konsekwentnie i z pomysłem.

5. Di Cafe Deli

Fot. Marcin Andrzej Pawlowski, www.pawlowskimarcin.com
Fot. Marcin Andrzej Pawlowski, www.pawlowskimarcin.com

Bardzo trudne zadanie stało przed osobą, która projektowała Di Cafe we wrocławskim Sky Tower. Jak przemienić w fantastyczną kawiarnię półokrągły zaułek gdzieś na końcu korytarza z punktami gastronomicznymi w galerii handlowej? A jednak udało się. Wystarczy kilka kroków i nie ma się wątpliwości, że jesteśmy w przestrzeni osobnej, oryginalnej i zaraz dostaniemy świetną kawę (zawsze piękny zapach!). Posadzka w czarno-białe kwadraciki, kwiaty doniczkowe, jasne drewno. Na suficie oczywiście coraz bardziej modne zwisające na kablach lampy i odsłonięta instalacja. Duże stoły dla całych grup, a oprócz nich podwójne stoliki i wysokie barowe stołki przy blacie z widokiem na ulicę Powstańców. Projektant pomyślał o wszystkich gościach, naprawdę można się tam czuć dobrze.

Tekst powstał dzięki wsparciu grupy F5 Wrocław.

DESIGN