Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

7 trendów w wystroju i aranżacji wnętrz, które będą dominować w 2019

Od powrotu lastryko po aranżację wnętrz w zgodzie z naturą.
.get_the_title().

Styczeń to świetny czas na wprowadzenie zmian – w codziennym życiu, w pracy, w relacjach międzyludzkich, ale także w domu i jego wnętrzach. Początek roku daje nam nową energię do przeprowadzenia rewolucji na domowym froncie, najlepiej w zgodzie z najnowszymi trendami.

To, czym świat designu i aranżacji wnętrz będzie żył w 2019 roku, można było oglądać na wnętrzarskich targach i wystawach organizowanych w drugiej połowie zeszłego roku.

Projektanci dali nam wskazówki dotyczące kierunku, w jakim branża aranżacji wnętrz będzie się rozwijać w przyszłości. Spośród wielu ekscytujących i innowacyjnych rozwiązań, które zaprezentował świat designu i wystroju wnętrz, wybraliśmy 7 dominujących trendów.

1. Powrót lastryko

Źródło: Grazia Daily

W latach 80. lastryko był materiałem, który powszechnie wykorzystywano do pokrycia podłóg. We współczesnej odsłonie pojawia się jednak nie tylko na podłożu, ale także na ścianach oraz jako element mebli i dodatków.

Źródło: Florrie + Bill
Źródło: Nubie

Materiał stworzony w wyniku połączenia cementu, grysu, wody i różnego rodzaju kamieni (marmuru, granitu czy bazaltu) można wyglądać zarówno bardzo elegancko i szykownie, jak i figlarnie, wpisując się we wnętrza o różnym charakterze.

2. Zaokrąglone meble

Źródło: apartmenttherapy.com

Zaokrąglone meble inspirowane latami 70. powracają po kilku dekadach wytykania palcami.

Nadają wnętrzom subtelności, sprawiają, że te są delikatne i szykowne.

Źródło: Dining and Living Room
Źródło: Glitter Guide

Proste linie i załamania, dominujące w designie mebli w ostatnich latach, powoli odchodzą w zapomnienie, a zastępują je łukowate wygięcia i silne zaokrąglenia.

3. Organiczne kształty i motywy inspirowane naturą

Wraz z odejściem od prostych i geometrycznych linii i kształtów, projektanci zwracają się w kierunku motywów bardziej nieregularnych, często inspirowanych naturą.

Trend ten zdominuje zwłaszcza wzory tkanin oraz tapet – powrócą te kwieciste, tropikalne i z motywami roślinnymi.

Źródło: Pinterest
Źródło: Kohler – Zeald

Częściej pojawią się też meble i dodatki o organicznych kształtach, których design czerpie z natury.

4. Żegnaj minimalizmie!

Źródło: StyleCaster

Coraz częściej żegnamy się z popularną w ostatnich dekadach estetyką minimalizmu, zwracając się w kierunku trendu zupełnie odwrotnego – maksymalizmu. Ten wyraża się z wielości wyrazistych, cukierkowych kolorów, bogactwie wzorów i różnorodności motywów.

Źródło: Houzz
Źródło: Royal Examiner
Źródło: Brit + Co

W 2019 roku będziemy odważnie eksperymentować z teksturami i materiałami, zestawiając ze sobą te kontrastowe i pozornie do siebie niepasujące.

5. Rzemieślnicze dodatki i dekoracje

Źródło: apartmenttherapy.com

W tym roku w naszych wnętrzach pojawią się rzemieślnicze dekoracje i dodatki pochodzące z limitowanych linii lokalnie wytwarzanych produktów.

Bardziej zwracamy uwagę na pochodzenie elementów wyposażenia naszych wnętrz, na proces produkcyjny i jego wpływ na środowisko.

Źródło: 87Designs
Źródło: realstylenetwork.com
Źródło: Above & Beyond – Bed Bath & Beyond

Szukamy przedmiotów unikatowych, jedynych w swoim rodzaju, które opowiadają historię i noszą ślad swoich twórców.

6. Wnętrza komfortowe i kreujące poczucie bezpieczeństwa

Źródło: Interior Decor Trends

W niepewnych czasach szukamy rozwiązań, które w naszym najbliższym otoczeniu zapewnią poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Źródło: Elle Decor

Stąd też rosnąca popularność taki elementów wystroju i wyposażenia wnętrz jak łóżka z baldachimem, miękkie tkaniny, wygodne fotele i leżanki.

7. Design przyjazny środowisku

Źródło: Ecohome.net

Wraz z rosnącą świadomością negatywnego wpływu człowieka na środowisko, zwiększa się zaangażowanie zarówno świata designu, jak i konsumentów w ochronę przyrody i naszej planety. Trend ten będzie miał w tym roku ogromny wpływ na aranżację i wystrój wnętrz.

Źródło: HomeKlondike
Źródło: Lionsgate Design

Od mebli i dodatków w zgodzie z filozofią zero waste, poprzez oszczędzające energię urządzenia i rozwiązania typu “smart home”, aż po żywe “zielone ściany” i rośliny oczyszczające powietrze – w tym roku wnętrza urządzane będą w zgodzie z naturą.

Tekst: AO

DESIGN