Araki Nobuyoshi: legenda japońskiej fotografii wiąże ciała, rozluźnia fantazje i przywiązuje kolejne pokolenia!

Miłość, śmierć i seks to główne tematy, które przewijają się w jego pracach. Artysta nie tylko podbił serca międzynarodowego środowiska artystycznego, ale i zaskarbił sobie całkiem niezłe miejsce w popkulturze. Bierzcie przykład z artysty i nie czujcie się skrępowani – to jest sztuka (przy)wiązania.
.get_the_title().

Związuję ciało kobiety tylko dlatego, że wiem, że nie mogę związać jej serca. Można związać tylko jej części fizyczne. Związanie kobiety staje się uściskiem – wyznaje artysta. Karierę fotograficzną rozpoczął w latach sześćdziesiątych, pracując w agencji reklamowej Dentsu. Korzystając z dobrodziejstw branży, wydrukował swoją pierwszą fotoksiążkę. Wykonał setki kopii, które następnie rozesłał nieznajomym znalezionym w książce telefonicznej. Ten akt odwagi i wiary określił go jako fotografa, którym później się stał.

Zbudował ramy swojej filozofii artystycznej: odszukiwania nieznajomego, szokowania go i rozwijania intymności poprzez konfrontacyjny erotyzm.

Marvelous Tales of Black

Powiedziałbym, że mój popęd seksualny jest słabszy niż u większości. Jednak moja soczewka ma stałą erekcję – twierdzi Araki.

Bez względu na poziom testosteronu czy oksytocyny, wartość twórczości Arakiego jest potężnych rozmiarów. Związane ciała kobiet, śmiałe akty, erotyczne kwiaty i jedzenie, a także dokument z życia i śmierci żony… i kota Chiro – to serie, które są jego znakiem firmowym. Pomimo brutalności, zdjęciom towarzyszy zabawa słowem: 'Ararchia’ (tak autor nazywa swoją twórczość), 'Arakinemia’ (pokazy slajdów) i 'Arakiss’ rozsyłane fanom. Artysta lubi koloryzować swoją twórczość, dodając jaskrawą farbę lub pozostawiać wrażenie niedokończonych prac.

Love on the Left Bank

Sztuka polega na robieniu tego, czego nie powinieneś – powiedział fotograf.

Lady Gaga

Araki twierdzi, że tylko artyści bez talentu próbują szokować ludzi. Bez wątpienia możemy uznać to za zwinną kokieterię, gdyż poza odwagą i śmiałością nie brakuje mu także umiejętności, dobrego warsztatu i doświadczenia. Błyskawicznie został zauważony i doceniony na całym świecie już po swojej pierwszej europejskiej wystawie, która wyniosła go na szczyt. Jego nazwisko plasowano obok Nan Goldin czy Larry’ego Clarka. Bjork jako jedna z pierwszych poprosiła o sesje, później zadzwoniła Lady Gaga. Autoportrety były kwestią czasu i kolejnych pomysłów. Praca artystyczna dopełniona została komercyjnymi projektami, np. kampanią z Anją Rubik dla Saint Laurent czy sesją zdjęciowa kolekcji Supreme.

Anja Rubik x Saint Laurent
Kampania dla marki Supreme

Niektórzy krytycy radykalnie odrzucają prace oparte wyłącznie na scenach seksualnych. Dla japońskiego tytana eksploracja tej przestrzeni od zawsze była najbardziej dynamicznym i ekscytującym ćwiczeniem.

Wiele kobiet, które miały okazję współpracować z Arakim, opisuje to przeżycie jako wyzwalające – szczególnie w społeczeństwie, które wciąż nakłada tak wiele ograniczeń.

Fotograf i modelki traktują ten performance jako manifest i akt wolności.

Nobuyoshi Araki

Artysta bardzo mocno inspiruje się japońską tradycją przedstawień erotycznych i rysunków shunga, redefiniuje klasyczną estetykę Dalekiego Wschodu i nawiązuje dialog z rysunkami Ukyo-e Katsushike Hokusaia, którego dokonania są mu bliskie. Jego twórczość docenili zachodni krytycy, porównując ją do rzeźb Marcela Duchampa i Aleksandra Caldera czy aktów i rzeźb Man Raya.

Marvelous Tales of Black

Albo urodziłeś się, żeby być fotografem, albo nie. Sztuki fotografii nie można nauczyć się w klasie lub obserwując, jak ktoś to robi – podsumował Araki.

Wszyscy kochają zdjęcia Arakiego, ale to książki są najważniejszą częścią jego twórczości i w nie wkłada najwięcej serca – powiedział Peter Coeln, kolekcjoner zdjęć i albumów artysty, współkurator warszawskiej wystawy zdjęć Arakiego w Leica 6×7 Gallery w 2014 roku.

Araki Portrait

Bezdyskusyjnie jest to jeden z najbardziej pracowitych i płodnych artystów współczesnych. Na swoim koncie ma ponad 400 wydanych albumów, kilkadziesiąt wystaw na całym świecie i wielu przywiązanych Arakimaniaków, którzy niczym nie skrępowani czekają na więcej!

Tekst: KK

DESIGN