Architektura ze zrecyklingowanych butelek? Zobacz projekt fasady w Meksyku

Fasada robi wrażenie nie tylko swoją formą – unosi się i opada jak fala, ale także materiałem, z którego ma zostać wykonana, czyli plastikowymi butelkami z pobliskiego oceanu.
.get_the_title().

Szwedzkie studio Ulf Mejergren Architects (UMA) w ramach koncepcyjnego projektu „Nowa fala” zaproponowało wykorzystanie plastikowych butelek do budowy oryginalnej fasady. Konstrukcję w kształcie fali stworzono dla szkoły artystycznej w Meksyku.

Wykorzystując tak dosłowną formę, projektanci zwracają uwagę na plastik, który szkodzi morskiemu środowisku oraz chcą dać przykład tego, w jaki sposób można go wykorzystać i poddać recyklingowi w architekturze.

Ulf Mejergren Architects pragną zainspirować do zmian społeczność kraju wytwarzającego obecnie pół miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają wprost do morza.

Fasada jak fala - architektura ze zrecyklingowanych butelek Fasada jak fala - architektura ze zrecyklingowanych butelek Fasada jak fala - architektura ze zrecyklingowanych butelek

Ekspresyjna konstrukcja w formie fal ma zapewnić uczniom inspirujące miejsce do nauki, wzbudzać ciekawość przechodniów i wyraźnie przypominać, skąd wzięły się te butelki.

Fasada z pomalowanych na biało oraz niebiesko butelek będzie czymś więcej niż intrygująco wyglądającym tłem. Fale mają też bardziej praktyczne funkcje – zapewniają schronienie przed słońcem i deszczem oraz w niektórych miejscach mogą służyć jako stoły i siedziska.

Fasada jak fala - architektura ze zrecyklingowanych butelek
Fasada jak fala - architektura ze zrecyklingowanych butelek
Zdjęcia: Ulf Mejergren Architects

Tekst: AB

DESIGN