Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kolejny projekt MVRDV w Polsce! Biurowiec Fabryczna stanie w Łodzi

Wygląda na to, że estetyka znanych architektów z MVRDV przypadła do gustu polskim deweloperom.
.get_the_title().

Biurowiec Fabryczna to najnowszy projekt holenderskiej pracowni MVRDV, która zyskała w Polsce sławę dzięki projektowi kontrowersyjnego biurowca „Bałtyk” w Poznaniu. Wygląda na to, że estetyka słynnego zespołu architektów przypadła do gustu polskim deweloperom – właśnie zaprezentowano wizualizację kolejnego projektu MVRDV, który tym razem zostanie zrealizowany w Łodzi.

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. projekt: MVRDV. Źródło: www.mvrdv.nl.

Budynek będzie pełnił funkcję biurowca, z lokalami usługowymi na parterze. Zostanie wzniesiony w Nowym Centrum Łodzi – terenie w okolicach Dworca Łódź Fabryczna. Centralnym elementem kompleksu Biurowiec Fabryczna będzie 13-piętrowa wieża o wysokości 55 metrów, zainspirowana słynnym poznańskim „Okrąglakiem”. Otaczać będą ją czterokondygnacyjne budynki, na dachach których powstaną prywatne ogrody.

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. projekt: MVRDV. Źródło: www.mvrdv.nl.

Budynek czerpie inspirację z poznańskiego „Okrąglaka” nie tylko jeżeli chodzi o walcowaty kształt głównej wieży. Duże podobieństwo można dostrzec także w strukturze pokrywającej szklaną fasadę. W przypadku łódzkiego projektu jest ona jednak bardziej asymetryczna i różni się charakterem wykorzystanych materiałów. Jako materiał pokrywający fasadę nowego biurowca w Łodzi wybrano cegłę szkliwioną. Nawiązuje ona do postindustrialnego charakteru łódzkiej zabudowy. Materiał ten występuje także w różnych wariantach kolorystycznych, co pozwala uzyskać ciekawy efekt cieniowania.

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. projekt: MVRDV. Źródło: www.mvrdv.nl.

Wewnątrz kompleksu powstanie zaciszne patio – oaza zieleni w centrum miasta. Będzie można się na nie dostać dwoma przejściami – jednym od strony Łódzkiego Domu Kultury, a drugim od strony ulicy Klińskiego.

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. projekt: MVRDV. Źródło: www.mvrdv.nl.

Projekt zostanie zrealizowany we współpracy MVRDV i pracowni Piotr Bliński Architekt. Budowa rozpocznie się w 2018 roku, a ma zakończyć się w 2020 roku.

Źródło: Bryła

DESIGN