Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Black 3.0 – nowa najczarniejsza farba świata

Farba pochłania od 98 do 99 proc. światła.
.get_the_title().

Brytyjski artysta Anish Kapoor, o którym pisaliśmy tutaj, słynie z tego, że od 2016 roku ma wyłączne prawa do użycia koloru Vantablack, czyli stworzonej przez naukowców z National Physical Laboratory w Wielkiej Brytanii substancji. Znana jest ona jako superczerń, bo absorbuje 99,96 proc. światła.

Oczywiście fakt, że tylko on może korzystać z Vantablack spotkał się z krytyką wielu osób, zwłaszcza ze środowiska artystycznego.

Wydaje się, że jego najbardziej zapalczywym krytykiem jest inny brytyjski artysta, Stuart Semple, który kilka lat temu stworzył najbardziej intensywny odcień różowego na świecie, a następnie zakazał z niego korzystać Kapoorowi. Choć kupujący ten odcień musieli nawet podpisać oświadczenie, że nie mają żadnych związków z Kapoorem, artyście i tak udało się w końcu zdobyć słoiczek najbardziej różowej farby świata. Semple ma też doświadczenie w tworzeniu farb tak ciemnych jak Vantablack. Pierwsza wersja jego „naprawdę czarnej czerni” nosiła nazwę Black 2.0 i powstała w 2017 roku.

Od tego czasu Semple opracował jeszcze bardziej napigmentowaną czerń, która nosi nazwę Black 3.0. i pochłania od 98 do 99 proc. światła. To oczywiście mniej niż w przypadku Vantablack, jednak należy pamiętać o tym, że farba, do której wyłączne prawa ma Kapoor, tak spektakularne osiągi uzyskuje wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Tymczasem Black 3.0 jest zwykłą farbą akrylową, którą można aktualnie zamówić na Kickstarterze za 25 dolarów.

Semple rozesłał próbki swojej farby tysiącowi artystów z całego świata. Aż 93 proc. zadeklarowało, że woli Black 3.0 od poprzedniej wersji pigmentu. Na czym polegają różnice między wersjami? Większość farb na początku jest lśniąca, a więc do Black 2.0 dodawano matujący składnik. W przypdaku Black 3.0 udało się jednak go wyeliminować, bo farba od razu jest matowa – dzięki temu absorbuje więcej światła. Farba zawiera też nowy polimer, dzięki któremu lepiej trzyma pigment. Jedna rzecz się jednak nie zmieniła – Semple deklaruje, że z Black 3.0 będą mogli skorzystać wszyscy oprócz Anisha Kapoora.

Tekst: NS

DESIGN