Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

BnA Studio Akinabara – niesamowity tokijski hotel, który został zaprojektowany przez artystyczne kolektywy z Japonii

Młode pokolenie japońskich artystów po raz kolejny udowadnia, że jeśli chodzi o design wnętrz, są gotowi na każde wyzwanie, a wynik ich prac jeszcze nieraz nas zaskoczy.
.get_the_title().

Ten moment, kiedy jesteś gotowy polecieć 8,5 tys. kilometrów do jednego z najciekawszych miast świata tylko po to, żeby nawet nie wyjść za próg hotelu – tak można opisać naszą pierwszą myśl na widok zdjęć wnętrz BnA Studio Akinabara. Hotel wygląda jak galeria sztuki, głównie nowoczesnej, ale nie tylko. A właściwie kilka galerii – każda z nich prezentująca prace w innym stylu.

Athletic Park

Hotel został zaprojektowany przez współczesnych artystów. Uwzględnienili oni jednak ogromne bogactwo kultury japońskiej i tradycyjne rzemiosła.

Za pomysłem takiego miejsca – drugiego już w Tokio – stoi dwójka przedsiębiorców, którzy zaprosili do współpracy 3 artystyczne kolektywy: studioBOWL, 81 BASTARDS i 51.3 G-WAVE.

Ich zadaniem było zatarcie barier miedzy sztuką, designem a funkcjonalnością.

Athletic Park

Wynik ich prac to 5 niezwykłych pomieszczeń: Athletic Park, Wonder Park, Responder, Hailer i Zen Garden. Pierwsze z nich, zaprojektowany przez studioBOWL, ma przywoływać wspomnienia z czasów młodości, kiedy po szkole spędzało się czas w parkach czy różnych dziwnych miejscówkach pełnych graffiti. Widać tu zabawę kolorami i przestrzenią, która jest wyrazem przekraczania granicy między designem industrialnym a pop-artem.

Athletic Park

Ten sam kolektyw stworzył Wonder Park. Ta przestrzeń również ma zachęcać gości do podróży w czasie i poczucia się znów jak dziecko. Takie elementy wystroju jak stół, którego podstawę stanowi rowerek z trzema kółkami, na pewno pomogą w odjęciu sobie na czas pobytu kilku, a może nawet kilkudziesięciu lat.

Wonder Park
Wonder Park

Projekty Respondera i Hailera to już dzieło 10-osobowej grupy 81 BASTARDS. W jej skład wchodzą malarze, tatuatorzy, fotografowie i grafficiarze. To już daje pewne wyobrażenie na temat tego, czego można się spodziewać w pomieszczeniach ich autorstwa. I nie zawiedziemy się. Responder jest pokryty graffiti, które w tym wypadku łączy lokalną sztukę streetartową z odniesieniami do japońskiej tradycji.

Responder
Responder

Wnętrza Hailera to miks luksusu i splendoru z japońskimi wierzeniami ludowymi. W otoczeniu eleganckiej czerni i kojarzącego się z bogactwem złota, znajdują się wizerunki Fujina – boga wiatru i Raijina – boga błyskawic. To pełna przepychu, a zarazem wysmakowana przestrzeń.

Hailer
Hailer

Ostatnie pomieszczenie, czyli Zen Garden, zaprojektowała grupa 51.3 G-WAVE. Jak wskazuje nazwa pokoju, ma on się odnosić do kultury zen, z którą Japonia kojarzona jest na całym świecie. Autorzy starają się tu jednak przełamać pewien stereotyp. Wystarczy bowiem zerknąć przez hotelowe okno na ulicę, żeby zobaczyć drugie oblicze tego kraju – pędzące, głośne, migoczące neonami i pełne elektroniki. W tym pokoju da się odnaleźć spokój, należy się jednak spodziewać pewnego nietuzinkowego współczesnego twistu.

Zen Garden
Zen Garden

Jeśli marzycie o tym, aby spędzić czas w tego typu wnętrzach, ale wasze konto bankowe puka się na okoliczność tego pomysłu w czoło, mamy dla was pewne rozwiązanie.

Już w kwietniu 2019 roku otwiera się kolejny hotel tych twórców – „BnA Alter Museum” w Kioto i obecnie intensywnie rekrutuje przyszłych pracowników na przeróżne stanowiska.

Niestety dla wielu z nas ograniczająca pewnie będzie konieczność znajomości języka japońskiego, ale w takim razie może warto sobie wpisać jego naukę na listę postanowień noworocznych?

Źródło zdjęć: BnA-Akihabara.com
Tekst: Kinga Dembińska

DESIGN