Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bolesławiec zrobił porcelanę dla CIA

Zobaczcie efekty tej wyjątkowej współpracy!
.get_the_title().

Ceramika z Bolesławca znana jest nie tylko w Polsce, ale także za granicą – aż 90 proc. wyrobów firmy trafia do 25 krajów świata, w tym 50 proc. do Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że już wkrótce z wyrobów Bolesławca będą korzystać agenci CIA, czyli amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.

To ściśle tajne zamówienie zrealizowano kilka miesięcy temu i trafiło już do USA, jednak dopiero teraz informacja została odtajniona, trafiła do mediów i możemy podziwiać efekty tej wyjątkowej współpracy.

Przez kilka miesięcy trwały próby i tworzenie kolejnych wersji projektu. Pracownicy agencji mieli też specjalne wymagania co do kolorystyki. Więcej swobody było przy tworzeniu dekoracji, której autorką jest pani Maria Starzyk, wieloletnia projektantka w Spółdzielni – tłumaczy Helena Smoleńska, prezes Ceramiki Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Podobnie jak w przypadku znacznej większości wyrobów firmy, zarówno naczynia, jak i dekoracje zostały wykonane ręcznie. Najtrudniejszym wyzwaniem było namalowanie orła, który widnieje na pieczęci CIA.

Zastawy stołowej z logo CIA nie można kupić – wzór zamówienia został zastrzeżony.

Nie wiadomo, skąd agencja dowiedziała się o ceramice z Bolesławca. Smoleńska podejrzewa, że mogło mieć to związek z ubiegłoroczną wizytą amerykańskich żołnierzy w Bolesławcu, choć nie wyklucza też, że wpłynął na to fakt, iż naczynia firmy są popularne w Stanach, a nawet sprzedawane w Pentagonie. – To unikatowe zamówienie w skali światowej. Jedyne w swoim rodzaju – mówi prezes. Przedstawicielka Bolesławca nie ukrywa oczywiście dumy z faktu, że firma zrealizowała zamówienie dla tak prestiżowego klienta. Detale owiane są jednak tajemnicą – nie wiadomo dokładnie, dokąd trafiła ceramika, kto będzie z niej korzystać, ani nawet ile sztuk wykonano.

Źródło: usnews, tvn24

DESIGN