Tak wyglądają wnętrza mieszkań na słynnym brutalistycznym osiedlu Barbican

Fotograf Anton Rodriguez postanowił zajrzeć do wnętrza słynnego londyńskiego Barbican Estate i zrobić zdjęcia 22 mieszkań. Okazuje się, że surowa brutalistyczna perła od wewnątrz tętni życiem, a jej wnętrza są przytulne i stylowe.
.get_the_title().

Osiedle Barbican to jeden z ikonicznych przykładów architektury brutalistycznej. Składa się z kilku budynków (szerzej o tym fenomenie pisaliśmy tutaj), w których obecnie mieszczą się Centrum Sztuki Barbican, Muzeum Londynu, Guildhall School of Music and Drama, Biblioteka Publiczna, kompleks mieszkaniowy oraz Londyńska Szkoła dla Dziewcząt (wcześniej także nieczynne już YMCA).

W kompleksie mieszkaniowym żyje dziś około 4 tysięcy osób. Rodriguez wybrał się tam, by uwiecznić, jak toczy się życie wewnątrz wielkiej betonowej bryły. Jego zdjęcia ukazują przestronne, pełne światła przestrzenie, wykończone i umeblowane mieszanką stylu retro, klasyki i nowoczesności.

W samym tylko kompleksie mieszkalnym Barbicanu mieści się ponad 2100 mieszkań i apartamentów o różnej wielkości. Całość była zaprojektowana tak, by chronić prywatność mieszkańców i niemalże odgradzać od reszty Londynu. Nawet mieszkańcy YMCA przyznają, że zawsze ciekawiło ich, jak żyją 'prawdziwi barbikańczycy’, którzy w betonie osiedlili się na stałe.

Patrząc na to, jak dziś żyją, można zauważyć, że wystrój ich mieszkań jakby zatrzymał się w czasie.

Świadczy o tym przebijający się w wielu wnętrzach kolorowy styl retro ze swoją charakterystyczną prostotą. Gdzieniegdzie wkrada się chaos, w innym miejscu wszystko jest spokojne i poukładane.

Na jednej ścianie regał wypełniony książkami z przytulnym fotelem i stolikiem dla miłośnika literatury, na drugiej kącik melomana.

Ogromną uwagę zwracają wielkie okna, napełniające światłem pomieszczenia schronione w grubym murze. Patrząc na Barbican z lotu ptaka można stwierdzić, że to tony betonu, które mogłyby stać się dla mieszkańców więzieniem. Jednak rozkład wnętrz, duże przestrzenie z antresolami albo małymi ogrodami wypełnionymi zielenią, dają wrażenie swobody życia w 'betonowej perle’.

Wszystkie zdjęcia wykonane przez Antona Rodrigueza w Barbicanie można zobaczyć w najnowszej książce fotografa, zatytułowanej 'Residents: Inside the Iconic Barbican Estate’.

W przytoczonym na wstępie materiale F5 pojawiły się zdjęcia z budowy Barbican Estate. Poniżej wyrywek fascynujących fotografii z książki Rodrigueza.

źródło: dezeen.com

Tekst: AS

DESIGN