Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tak wyglądają wnętrza mieszkań na słynnym brutalistycznym osiedlu Barbican

Fotograf Anton Rodriguez postanowił zajrzeć do wnętrza słynnego londyńskiego Barbican Estate i zrobić zdjęcia 22 mieszkań. Okazuje się, że surowa brutalistyczna perła od wewnątrz tętni życiem, a jej wnętrza są przytulne i stylowe.
.get_the_title().

Osiedle Barbican to jeden z ikonicznych przykładów architektury brutalistycznej. Składa się z kilku budynków (szerzej o tym fenomenie pisaliśmy tutaj), w których obecnie mieszczą się Centrum Sztuki Barbican, Muzeum Londynu, Guildhall School of Music and Drama, Biblioteka Publiczna, kompleks mieszkaniowy oraz Londyńska Szkoła dla Dziewcząt (wcześniej także nieczynne już YMCA).

W kompleksie mieszkaniowym żyje dziś około 4 tysięcy osób. Rodriguez wybrał się tam, by uwiecznić, jak toczy się życie wewnątrz wielkiej betonowej bryły. Jego zdjęcia ukazują przestronne, pełne światła przestrzenie, wykończone i umeblowane mieszanką stylu retro, klasyki i nowoczesności.

W samym tylko kompleksie mieszkalnym Barbicanu mieści się ponad 2100 mieszkań i apartamentów o różnej wielkości. Całość była zaprojektowana tak, by chronić prywatność mieszkańców i niemalże odgradzać od reszty Londynu. Nawet mieszkańcy YMCA przyznają, że zawsze ciekawiło ich, jak żyją 'prawdziwi barbikańczycy’, którzy w betonie osiedlili się na stałe.

Patrząc na to, jak dziś żyją, można zauważyć, że wystrój ich mieszkań jakby zatrzymał się w czasie.

Świadczy o tym przebijający się w wielu wnętrzach kolorowy styl retro ze swoją charakterystyczną prostotą. Gdzieniegdzie wkrada się chaos, w innym miejscu wszystko jest spokojne i poukładane.

Na jednej ścianie regał wypełniony książkami z przytulnym fotelem i stolikiem dla miłośnika literatury, na drugiej kącik melomana.

Ogromną uwagę zwracają wielkie okna, napełniające światłem pomieszczenia schronione w grubym murze. Patrząc na Barbican z lotu ptaka można stwierdzić, że to tony betonu, które mogłyby stać się dla mieszkańców więzieniem. Jednak rozkład wnętrz, duże przestrzenie z antresolami albo małymi ogrodami wypełnionymi zielenią, dają wrażenie swobody życia w 'betonowej perle’.

Wszystkie zdjęcia wykonane przez Antona Rodrigueza w Barbicanie można zobaczyć w najnowszej książce fotografa, zatytułowanej 'Residents: Inside the Iconic Barbican Estate’.

W przytoczonym na wstępie materiale F5 pojawiły się zdjęcia z budowy Barbican Estate. Poniżej wyrywek fascynujących fotografii z książki Rodrigueza.

źródło: dezeen.com

Tekst: AS

DESIGN