Ceramika 2.0

Coraz większa wagę przykładamy nie tylko do rzeczy, które nosimy, ale również do rzeczy, którymi się otaczamy. Przedmioty mają być oryginalne, niepowtarzalne, tworzone w warunkach fair trade. Mają mówić coś o nas i wywoływać uśmiech za każdym razem, gdy na nie spojrzymy. I tak do łask wraca ceramika.
.get_the_title().

Jeszcze nie tak dawno na stołach królowała ceramika z Bolesławca i Włocławka. Klasyk, dla wielu symbol. Dzisiaj obserwujemy jednak prawdziwy rozkwit firm, marek, pracowni, które oferują nam niezwykłe, małe i duże dzieła sztuki w postaci ceramicznych i porcelanowych przedmiotów. Robione ręcznie, z niezwykłą starannością, stają się nie tylko przedmiotem użytkowym, ale i piękną ozdobą wnętrza.

Ceramika 2.0

MUAtudios to ukłon w stronę nieposkromionego, dzikiego oceanu i piaszczystej plaży. Fantazyjne wzory na talerzach przywodzą na myśl falę uderzającą o brzeg plaży. Czuć prawdziwy żywioł w mieszających się barwach. Talerze, miski, półmiski robione są ręcznie, stąd ich wyjątkowość i nieregularność.

MUAstudios / Źródło: Facebook.com/MUAstudios

„Są surowe, szorstkie, niedoskonałe. Każde inne, z własną historią” – czytamy na stronie Maison Fragile. Jednym z flagowych produktów marki jest ceramiczna łapka, która pięknie „trzyma” drobiazgi, np. biżuterię. W ofercie są też ostrygi, muszelki, gracje, talerzyki i mydelniczki.

Maison Fragile / Źródło: Facebook.com/lamaisonfragile

Fenek to z kolei porcelanowe, przeurocze i zabawne cudeńka w postaci wazonów, kubków czy miseczek. Wzory są przeróżne – od uśmiechniętej buźki, przez kropki po abstrakcyjne maźnięcia. A filiżanki do espresso z wielkimi uszami zdobędą serce niejednego kawosza!

Fenek / Źródło: Facebook.com/fenekstudio

Drugie życie wazonu

Coraz częściej inspirujemy się modą sprzed kilku dekad – i nie chodzi tylko o ubrania.

Fotel 366 Chierowskiego, kwietniki, makramy na ścianach – kiedyś standard, dziś przeżywają swoją drugą młodość.

Jeśli zastanawiacie się więc, co postawić obok waszego fotelu Chierowskiego lub chcecie mieć wyjątkowy dodatek skrywający historię, to sięgnijcie po ceramikę vintage. Znajdziecie tego masę na targach, jarmarkach, aukcjach internetowych. Powstają też sklepy vintage z wyselekcjonowanym asortymentem, jak na przykład warszawski Pszemek Poleca. W ich kolekcji znajdziecie około 200 ceramicznych przedmiotów do wystroju wnętrz – każdy inny, każdy wyjątkowy, każdy z historią.

Pszemek Poleca / Źródło: Facebook.com/pszemekpoleca

Mamy szczęście, że możemy swobodnie wybierać pomiędzy nowoczesnym wzornictwem a przedmiotami vintage, nadszarpniętymi czasem. Czego byście nie wybrali, to jedno jest pewne – ceramika to sztuka i całe szczęście wróciła do łask.

Tekst: Weronika Rozbicka

DESIGN