Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pasterska chata w nowoczesnym wydaniu, czyli niezwykły dom letniskowy w sercu Pienin

Architekci z grupy HOLA zaprojektowali wyjątkowy dom letniskowy, który łączy tradycyjną stylistykę regionu Pienin z innowacyjnymi rozwiązaniami budowlanymi i nowoczesnym wnętrzem.
.get_the_title().

Budynek, przypominający swoją bryłą pasterską chatę, stanął nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego w Pieninach. Dom, który nawiązuje swoim kształtem do tradycyjnego charakteru zabudowań gospodarczych okolicy, odznacza się jednak nowoczesnością, zwłaszcza, jeżeli chodzi o dobór materiałów wykończeniowych.

Jego elewację i dach pokrywa wiór osikowy – materiał wykonany ze struganych deseczek z drewna osikowego, który wolno wchłania wodę i swoim specyficznym zapachem odstrasza szkodniki.

Od strony jeziora dom otwiera się na otoczenie za pomocą wielkoformatowych przeszkleń, zapewniając domownikom wspaniałe widoki.

Inaczej jest od strony frontowej – z tej perspektywy dom jawi się jako niedostępny i zamknięty, gwarantując najwyższy poziom prywatności.

W środku tradycja również przeplata się z nowoczesnością. Wnętrza wykończono drewnem i betonem, na wyposażenie składają się współczesne meble, nie brak jednak elementów charakterystycznych dla wnętrz o charakterze góralskim. Na parterze zlokalizowano otwartą strefę dzienną. Przesuwane okna otwierają ją na taras, wpuszczając do środka mnóstwo naturalnego światła. Na piętrze z kolei znajdują się trzy sypialnie.

DESIGN