Dom w gigantycznej skale

Amey Kandalgaonkar pokazał wizualizacje projektu House Inside a Rock – modernistycznego, betonowego domu zbudowanego na masywnej skale.
.get_the_title().

Amey Kandalgaonkar, hinduski architekt, który obecnie pracuje w Szanghaju, zaprojektował ten nowoczesny dom wtopiony w gigantyczną skałę dla wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO nekropolii Mada’in Saleh w Arabii Saudyjskiej.

House Inside a Rock w interesujący sposób nawiązuje do historii i architektury regionu.

Dom w gigantycznej skale
Dom w gigantycznej skale
Fot. Amey Kandalgaonkar

W Mada’in Saleh znajduje się ponad sto starożytnych, monumentalnych  grobowców wykutych w skałach. Pustynny krajobraz i bogato rzeźbione fasady robią ogromne wrażenie. – Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem architekturę skalnych grobowców, wiedziałem, że muszę ją wykorzystać jako inspirację w projekcie architektonicznym – powiedział Kandalgaonkar.

House Inside a Rock to architektura koncepcyjna, która zaciera granice między naturą i designem.

Mada’in Salih grobowce Mada’in Salih grobowce
Mada’in Salih grobowce
Grobowce w Mada’in Salih, fot. Sammy Six, Wikimedia Commons

Monumentalny szyb wejściowy prowadzi na górę i łączy się z szeroką, prostokątną przestrzenią. Na szczycie projektant usytuował zadaszony penthouse oraz tarasy, z których roztaczają się widoki na cztery strony świata. Jeden z nich prowadzi prosto do usytuowanego na krawędzi ogromnej skały basenu ze szklanymi ścianami i dnem.

Aby osiągnąć harmonię oraz wizualną równowagę, projektant użył prostych form i kształtów. Duże, surowe betonowe płyty dopasował do nieregularnych skalistych występów.

Architektura nie powinna zdominować natury. Dlatego Kandalgaonkar zaplanował, aby na poziomie wzroku dom był prawie niewidoczny. Cały budynek, gdyby rzeczywiście powstał, moglibyśmy dostrzec jedynie z lotu ptaka.

Dom w gigantycznej skale
Dom w gigantycznej skale
Fot. Amey Kandalgaonkar

Tekst: AB

DESIGN