Domy z plastiku – dlaczego to dobry pomysł?

Plastik to bardzo wytrzymały, lekki, wodoodporny, łatwy do formowania i nadający się do przetworzenia materiał. A my mamy go w nadmiarze.
.get_the_title().

Wszechobecny plastik jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszej planety. Według niektórych danych rocznie produkuje się kilkaset tysięcy ton plastiku, a niestety tylko kilka procent z tego zostaje przetworzonych.

Odpowiednie wykorzystanie tego, co już powstało, może jednak znacznie zmniejszyć problem nadprodukcji plastiku.

Utarło się, że plastik jedynie zanieczyszcza i po zużyciu nie nadaje się do tworzenia większych i trwałych konstrukcji. Jednak gdy spojrzeć na niego z technicznego punktu widzenia, to okazuje się, że jest on bardzo wytrzymałym, lekkim, łatwym do uformowania i wodoodpornym tworzywem. Dlatego świetnie sprawdziłby się jako materiał budowlany. Profesor Sibele Cestari z Queen’s University Belfast jest członkiem zespołu, który sprawdza na ile plastik może posłużyć jako element konstrukcji budynków. Dzięki jej pracy powstały już nawet pierwsze plastikowe cegły.

Źródło: Sibele Cestari

Tworzywo, które postrzegane jest głównie jako śmieć, może mieć zastosowanie w budownictwie i zmniejszyć problem, który samo tworzy.

Duża ilość plastiku nie podlega recyklingowi między innymi dlatego, że proces ten jest trudny i nieopłacalny. Jednak przetworzenie tego, co już powstało i stworzenie materiału budowlanego (na który zapotrzebowanie wciąż rośnie) może zmniejszyć zużycie surowców naturalnych – co jest kolejną korzyścią dla planety.

Idea wykorzystania odzyskanego plastiku w budownictwie dopiero raczkuje, a materiały budowlane tworzone z tego tworzywa to póki co jedynie prototypy. Jednak są już miejsca, gdzie postanowiono skorzystać z takiej formy recyklingu. W Ghanie budowane są chodniki z przetworzonych plastikowych odpadów. Natomiast w Hong Kongu powstał w tym roku pawilon w całości zbudowany z ekologicznych plastikowych cegieł w różnych kolorach.

Droga od prototypu do powszechnego użycia jest długa, jednak prowadzone badania i testy dają nadzieję na wprowadzenie recyklingowanego plastiku do budownictwa. Domy z plastiku mogą okazać się świetnym sposobem na uwalnianie naszej planety od tego tworzywa.

Tekst: HK

DESIGN