Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’W przeszłości byliśmy bardzo kolorowi’ – Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję inspirowaną tradycją i kulturą Mazowsza

Kto by pomyślał, że Mazowsze może być tak inspirujące? 'Masovia' to nowa kolekcja zaprojektowana przez Dorotę Koziarę dla Grupy Tubądzin, będąca współczesną interpretacją polskiej tradycji i kultury Mazowsza.
.get_the_title().

Dorota Koziara to uznana polska projektantka, artystka i architektka wnętrz. Działa na styku designu, tworząc zarówno projekty wnętrz, jak i prace artystyczne oraz współpracując z prestiżowymi markami.

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, a po studiach przeniosła się do Mediolanu, gdzie pracowała z tak uznanymi postaciami, jak Alessandro Mendini, włoski architekt i designer, uważany za jednego z liderów postmodernizmu.

'Masovia’ to efekt współpracy Doroty Koziary dla Grupy Tubądzin. To współczesna interpretacja polskiej tradycji i kultury Mazowsza.

– Projekty odnoszące się do zwyczajów i kultury danego kraju czy regionu są gwarancją stworzenia produktów osadzonych w DNA miejsca, z którego pochodzą. Jednocześnie stają się oryginalną nowością, bogactwem wynoszonym na arenę międzynarodową – mówi Dorota Koziara. – Nasza tradycja ludowa jest dla mnie niekończącym się źródłem inspiracji. To systemy znaków, kolorów, wzorów, dźwięków, które interpretuję współcześnie, wyciągając z nich tak naprawdę najważniejsze dla mnie cechy – tłumaczy projektantka.

– Po licznych podróżach i badaniach na temat poszukiwania tradycji jeszcze bardziej utwierdziłam się, że kolor miał ogromne znaczenie w naszej kulturze, a na dodatek był używany odważnie. W przeszłości byliśmy bardzo kolorowi. Śmiałe połączenia kolorystyczne na elewacjach, we wnętrzach czy chociażby na tkaninach oraz intensywność kolorystyki są zaskakujące. Moja nowa kolekcja Masovia dla Grupy Tubądzin to gama nasyconych głębokich kolorów: od granatów, poprzez odcienie zieleni, turkus aż do głębokich burgundów czy słonecznych kolorów złamanej żółci – opowiada artystka.Mocne kolory przestudiowane w taki sposób, że wiele z nich może łączyć się z innymi, budując bardzo kolorowe przestrzenie lub kompozycje – dodaje Koziara.

Dorota Koziara w swoich projektach w doskonały sposób komponuje palety kolorystyczne. Tym razem przygotowała intrygująco intensywne kolory, które wprowadzają energię do wnętrz.

Premiera kolekcji odbyła się w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Grupa Tubądzin zainaugurowała tam w ubiegłym roku projekt Tubądzin Meets Art.

Ta kolekcja jest pełna głębokich, wyrazistych odcieni. Chcemy wprowadzić kolor do wnętrz. Aby inspirował i zachęcał do działania. To propozycja dla osób, które chcą przełamać utarte schematy i wyeksponować swoją osobowość – opowiada Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Grupy Tubądzin.

Kolekcja Masovia to przede wszystkim szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych, pozwalający na projektowanie przestrzeni nasyconych barwą i na tworzenie dekoracyjnych kompozycji. Wysokiej jakości szkliwa nadają kolorom głębi, a delikatna struktura na powierzchni płytki w intrygujący sposób rozprasza światło. Płytki ceramiczne z kolekcji Masovia występują w formacie 8 cm x 30 cm i są dostępne w 11 kolorach.

źródło: informacja prasowa

DESIGN