Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dubaj chce chronić swoje dziedzictwo architektoniczne. Zaczyna od wieżowca z lat 70.

Specjalna inicjatywa ma ochronić dubajskie budynki, które tworzą historię tamtejszej urbanizacji.
.get_the_title().

Z czym kojarzy wam się Dubaj? Pewnie z sięgającymi chmur nowoczesnymi wieżowcami, a także przepychem i bogactwem we współczesnym wydaniu. Nic dziwnego, w końcu to właśnie w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajduje się ponad 150 drapaczy chmur, w tym Burdż Chalifa, czyli najwyższy budynek na całym świecie. Okazuje się, że Dubaj chce nie tylko budować coraz większe, coraz nowocześniejsze i coraz bardziej ekstrawaganckie budowle, ale też na poważnie myśli o swym dziedzictwie architektonicznym.

Niedawno tamtejszy odpowiednik urzędu miasta, Dubai Municipality, stworzył program o nazwie Modern Heritage, który ma chronić budynki powstałe w czasach, gdy miasto rozpoczynało dopiero swój gwałtowny rozwój.

wieża zegarowa / źródło: expdubai

Wiele z tych budynków wciąż zajmuje ważne miejsce i pełni istotne funkcje. Miały one ogromny wpływ na kształtowanie środowiska miejskiego i skrystalizowały architektoniczny charakter rozwoju Dubaju w latach 60. i 70. – tłumaczy Ahmed Mahmoud, dyrektor tamtejszego Departamentu Dziedzictwa Architektonicznego, które wspólnie z miejskim Działem Planowania odpowiada za projekt Modern Heritage.

Jedną z pierwszych budowli, która trafi na listę będzie Dubai World Trade Centre – wybudowany w 1979 roku wieżowiec o wysokości 149 metrów i 39 kondygnacjach.

Zaprojektowany przez pracownię John R Harris & Partners budynek był swego czasu najwyższym w mieście (dla porównania warto przypomnieć, że Burdż Chalifa ma 828 metrów) i znalazł się na banknocie o wartości 100 diramów.

Dubai World Trade Centre / źródło: time out dubai

Na liście budynków tworzących dubajską historię urbanizacji znajdzie się także wieża zegarowa – jedna z atrakcji turystycznych miasta – zaprojektowana przez Architecture Design Construction i zbudowana w 1965 roku, biblioteka Al Ras, która powstała w 1963 roku jako pierwsza biblioteka publiczna w kraju, przedszkole Al Khuloud z 1975 roku czy Al Baraha z 1966 roku, czyli jeden z pierwszych szpitali w centrum miasta.

biblioteka al ras / źródło: dubaiculture.gov.ae
szpital al baraha / źródło: TheStorypedia

Źródło: Dezeen

DESIGN