Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Egzopłuca, dzięki którym można oddychać pod wodą bez ograniczeń czasowych

Przymocowana do urządzenia boja, która unosi się na powierzchni, zapewnia ciągły dostęp powietrza.
.get_the_title().

Dostępne na rynku butle do nurkowania mają określoną pojemność. Choć zużycie tlenu pod wodą to kwestia indywidualna, która związana jest między innymi z umiejętnościami danego nurka, nie da się ukryć, że butla z czasem się opróżnia.

Exolung to dowód na to, że wcale nie musi tak być – to urządzenie zapewnia nurkowi nielimitowany dostęp do powietrza.

Jak to możliwe? Exolung składa się z grubsza z dwóch części. Jedna przypomina nieco klasyczną butlę nurkową, z tym że jest przeźroczysta, a nosi się ją z przodu, nie z tyłu. Butla połączona jest 12-metrowym wężem z boją, która unosi się na powierzchni wody. To właśnie ona zapewnia ciągły dopływ powietrza.

Do stóp nurka przymocowane są z kolei specjalne pasy, którymi kontroluje on dopływ powietrza. Gdy wyciąga on nogi, boja pobiera tlen, a gdy je prostuje, tlen trafia do butli pod ciśnieniem. W ten sposób Exolung nie tylko sprawia, że nurek nigdy nie musi się martwić o to, czy wystarczy mu tlenu, ale też eliminuje koszta związane z ponownym napełnianiem butli.

Niestety urządzenie nie jest jeszcze dostępne w sklepach.

Jego projektant, Jörg Tragatschnig ma jednak nadzieję, że wkrótce uda mu się wprowadzić produkt na rynek. Szacuje, że podstawowa wersja Exolung kosztować będzie około 300 euro.

Zdjęcia: Exolung
Tekst: NS

DESIGN