Egzopłuca, dzięki którym można oddychać pod wodą bez ograniczeń czasowych

Przymocowana do urządzenia boja, która unosi się na powierzchni, zapewnia ciągły dostęp powietrza.
.get_the_title().

Dostępne na rynku butle do nurkowania mają określoną pojemność. Choć zużycie tlenu pod wodą to kwestia indywidualna, która związana jest między innymi z umiejętnościami danego nurka, nie da się ukryć, że butla z czasem się opróżnia.

Exolung to dowód na to, że wcale nie musi tak być – to urządzenie zapewnia nurkowi nielimitowany dostęp do powietrza.

Jak to możliwe? Exolung składa się z grubsza z dwóch części. Jedna przypomina nieco klasyczną butlę nurkową, z tym że jest przeźroczysta, a nosi się ją z przodu, nie z tyłu. Butla połączona jest 12-metrowym wężem z boją, która unosi się na powierzchni wody. To właśnie ona zapewnia ciągły dopływ powietrza.

Do stóp nurka przymocowane są z kolei specjalne pasy, którymi kontroluje on dopływ powietrza. Gdy wyciąga on nogi, boja pobiera tlen, a gdy je prostuje, tlen trafia do butli pod ciśnieniem. W ten sposób Exolung nie tylko sprawia, że nurek nigdy nie musi się martwić o to, czy wystarczy mu tlenu, ale też eliminuje koszta związane z ponownym napełnianiem butli.

Niestety urządzenie nie jest jeszcze dostępne w sklepach.

Jego projektant, Jörg Tragatschnig ma jednak nadzieję, że wkrótce uda mu się wprowadzić produkt na rynek. Szacuje, że podstawowa wersja Exolung kosztować będzie około 300 euro.

Zdjęcia: Exolung
Tekst: NS

DESIGN