Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ekologiczna rezydencja wykonana w całości z drewna, słomy i korka

Budowa domu kryje wiele smaczków, na przykład słoma użyta do ocieplenia budynku została w całości pozyskana z ryżu wyrzuconego przez miejscowych rolników.
.get_the_title().

Dom powstał na zlecenie młodej pary, której zależało na tym, aby żyć w sposób bardziej zrównoważony, świadomy i bliżej natury. Wyzwanie stworzenia ekologicznej rezydencji zostało przyjęte przez studio architektoniczne LCA, słynące z umiejętności łączenia tradycji z innowacją i nowoczesnością.

Czy można mieszkać w pięknej włoskiej rezydencji i być jednocześnie za pan brat z ekologią? A jakże!

Projekt jest celowo oszczędny w środkach, aby skupić się na wiejskim otoczeniu domu, jednocześnie minimalizując jego wpływ na środowisko. Pomaga w tym zastosowanie naturalnych i nadających się do recyklingu materiałów budowlanych, w tym prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, izolacji ze słomy i okładziny z korka – odnawialnego, odpornego i izolującego materiału pozyskiwanego z kory dębu korkowego.

Wielkość i kształt domu nawiązuje do sąsiednich budynków, w tym szeregu starych stodół rolniczych. – Kompozycja jest celowo prosta i prymitywna. Wzorem były stare stodoły, które wciąż są obecne w okolicy – powiedział założyciel studia, Luca Compri.

Zastosowanie korka zapewnia również termoefektywną powłokę domu, która w połączeniu z izolacją ze słomy pomaga zminimalizować zapotrzebowanie budynku na energię.

Szereg paneli słonecznych na dachu i powietrzna pompa ciepła pomagają jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii w budynku.

Pozbawiona ozdób forma sprawia, że ​​okładzina z teksturowanego korka staje się centralnym punktem domu. Natomiast salon, który znajduje się w samym sercu rezydencji, jest otoczony dużą przeszkloną ścianą, która narusza monolityczną okładzinę korkową. Ma to na celu podkreślenie obecności natury – stałej bywalczyni w codziennym życiu domu i jego mieszkańców.

Któż by nie chciał chociaż na chwilę uciec do tego wyjątkowego domu z widokiem na las w małym miasteczku Magnago? Z dala od mediolańskiego zgiełku? Żyjąc w symbiozie z Matką Naturą?

My już pakujemy manatki!

Zdjęcia: Simone Bossi
Tekst: Dominika Szymańska

DESIGN