Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tam, gdzie powstają kolory, czyli fabryka Pantone od środka

Fabryka kolorów Pantone to wielobarwny mikrokosmos, w którym eksperci i roboty pracują wspólnie, tworząc idealne odcienie.
.get_the_title().

Fabryka Pantone to raj dla większości ludzi z branży kreatywnej i nie tylko. Pantone jest globalnym guru od kolorów – firma stworzyła w 1963 uniwersalny system barw i technologie niezbędne do tworzenia perfekcyjnych odcieni. Z jej wzorników korzystają eksperci z różnych – od grafików i projektantów mody, poprzez designerów, dekoratorów wnętrz i architektów, aż po twórców zaawansowanych urządzeń technologicznych.

Pantone zajmuje się także wyborem koloru roku, na którego ogłoszenie zawsze z niecierpliwością czeka cała branża kreatywna.

Wzorniki Pantone

Wizyta w fabryce Pantone jest jak wycieczka do Dineylandu – próbki kolorów, tuby z wielobarwnymi atramentami i poskładane na półkach wzorniki tworzą wybuchową mieszankę odcieni.

W fabryce pracują głównie technicy zajmujący się starannym mieszaniem pigmentów oraz eksperci do spraw standardów i jakości kolorów.

Działają w towarzystwie niezwykle zaawansowanej technologicznie maszynerii, która miesza kolory i wypuszcza arkusze pokryte wielokolorową mieszanką. Każdy kolor kreowany jest ręcznie i jest wynikiem mieszanki różnorodnych pigmentów.

Inne rodzaje maszyn wykorzystywane są do testowania jakości wytworzonych kolorów.

Jeszcze inny sprzęt zajmuje się mieszaniem farb, które służą do barwienia tkanin wykorzystywanych doszycia ubrań.

System kolorów pantone obejmuje około 2000 odcieni. Ich liczba stale jednak wzrasta – co kilka miesięcy dodawanych jest kilkanaście nowych.

Źródło: Designboom

DESIGN