Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób

Ogromny kompleks zaprojektowany przez MVRDV w Indiach zapewni ponad tysiąc nowych mieszkań!
.get_the_title().

Future Towers to pierwszy ukończony projekt MVRDV w Indiach. Nowy kompleks mieszkalny stanął w Pune – ósmym największym mieście w kraju i jednej z najszybciej rozwijających się metropolii. Celem projektu było zapewnienie zakwaterowania szybko rosnącej populacji.

Ten ogromny budynek zapewni 1068 nowych mieszkań, a w sumie pomieści aż 5 tys. osób!

Zamiast kilku wolnostojących budynków, architekci zaproponowali jedną monumentalną bryłę, która przypomina pasmo górskie ze szczytami i dolinami. Pomimo ekspresyjnego wyglądu, forma wynika z szeregu metodycznych decyzji opartych na badaniach MVRDV nad indyjskim budownictwem mieszkalnym.

Future Towers Indie Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób

Ze względu na to, że koszty budowy wind są stosunkowo duże, zdecydowano się na ekonomiczne rozwiązanie – zredukowano liczbę rdzeni cyrkulacyjnych (są zaledwie 4), a połączono ze sobą korytarze, które umożliwiają poruszanie się po kompleksie.

Kolosalny budynek składa się z 9 skrzydeł, które osiągają wysokość od 17 do 30 pięter.

Apartamenty o różnej powierzchni, od 45 do 450 m², są rozmieszone obok siebie. Taka różnorodność jest możliwa dzięki bryle budynku i zmieniającym się planom pięter.
Nasz projekt oferuje większą różnorodność i przyciąga ludzi z różnych środowisk. W pierwotnym planie zakładano budowę 16 oddzielnych wież i wszystkie miałyby mniej więcej ten sam typ mieszkań – wyjaśnia Jacob van Rijs, współzałożyciel holenderskiego studia MVRDV.

Future Towers Indie Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób

„Szczyty” górzystego kompleksu mieszkalnego pozwalają zoptymalizować dostęp do światła dziennego, a pochyłe dachy tworzą zewnętrzne tarasy, zarówno publiczne, jak i prywatne.

Charakterystyczny, graficzny wygląd budynku tworzony przez balkony podkreślają jaskrawe otwory.

Te duże, kolorowe przestrzenie powstały w celu zapewnienia schronienia w długich korytarzach zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, ale jako miejsce ogólnodostępne pomagają też budować relacje sąsiedzkie. Każda z nich jest przeznaczona do innej aktywności (np. do jogi i minigolfa) lub dla innego typu rezydentów (np. dla dzieci lub nastolatków).

Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers Indie Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób Future Towers – budynek, który pomieści ponad 5 tys. osób
Future Towers Indie
fot. Ossip van Duivenbode, MVRDV

Źródło: mvrdv.nl
Tekst: AB

DESIGN