Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Za kilka dni otwiera się Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

Coraz bliżej... Święta? Nie! Coraz bliżej otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.
.get_the_title().

Galeria Wzornictwa Polskiego, czyli stała ekspozycja Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, która otwiera się już 15 grudnia 2017 roku, będzie przedstawiać historię i najważniejsze zjawiska polskiego designu. Pokazane zostaną tam najciekawsze prace polskich projektantów, pochodzące z różnych epok i środowisk – od początku XX wieku po czasy współczesne – od kręgu zakopiańskiego, poprzez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów Plastyków 'Ład’, modernistów z kręgów Praesensu, przez różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu.

Wśród eksponatów zobaczymy m.in. fotele Józefa Chierowskiego i Romana Modzelewskiego, gramofon Bambinoo oraz porcelanę i tkaniny z lat 50. i 60. XX wieku.

W nowej galerii pokażemy, jak na przestrzeni XX i XXI wieku artyści kształtowali materialne otoczenie człowieka. Prowadzimy widza poprzez kolejne dekady z charakterystycznymi dla nich stylistycznymi przemianami, przedstawiamy kolejne stowarzyszenia i ważne dla rozwoju projektowania instytucje oraz dominujące środowiska artystyczne, aby przybliżyć to wymykające się jednoznacznej definicji pojęcie, jakim jest wzornictwo – komentuje Anna Maga z Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW, współkuratorka galerii.

Galeria Wzornictwa Polskiego MNW, wizualizacja. Koncepcja aranżacji: Matosek Niezgoda

Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane będą materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w Galerii obiektów. Wystawę wzbogacą też dwa krótkie filmy, opowiadające o projektowaniu inspirowanym folklorem i istocie projektowania przemysłowego.

Galeria Wzornictwa Polskiego MNW, wizualizacja. Koncepcja aranżacji: Matosek Niezgoda

DESIGN