Gople to lampa, dzięki której Twoje rośliny będą kwitły i rosły bez słońca

Architekci z Bjarke Ingels Group oraz marka Artemide stworzyli wspólnie lampę Gople, która umożliwia roślinom kwitnięcie oraz wzrost w zamkniętych pomieszczeniach. Światło lampy wspomaga procesy fotosyntezy.
.get_the_title().

Słynni architekci z Bjarke Ingels Group wraz z włoskimi designerami z pracowni Artemide zaangażowali się w projekt innowacyjnych, zmieniających kolor lamp, które pomagają roślinom znajdującym się we wnętrzach budynków kwitnąć. Bez światła nie jest to możliwe, a niektóre rośliny nie wystawiane na zewnątrz nie mają na to szans.

Lampy o kloszach w kształcie kapsułek działają w oparciu o opatentowaną przez Artemidę technologię RWB. System ten umożliwia regulację temperatury światła w zależności od potrzeb konkretnej rośliny. Światło to, emitowane pod postacią czerwonych, niebieskich lub białych promieni, wspomaga procesy fotosyntezy.

Lampy powstały na potrzeby jednego z ostatnich projektów Bjarke Ingels Group – Area 2017 – realizowanego w Dubaju. Będzie to wielofunkcyjna przestrzeń skupiająca start-upy, organizacje rządowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Lampy zostaną zamontowane w miejscach przeznaczonych do odpoczynku, gdzie zaplanowano bujną roślinność, której wzrost i kwitnienie silnie zależą od poziomu nasłonecznienia.

Lampy produkowane są ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnej weneckiej technologii dmuchania szkła. Prototypowy model Gople dostępny jest w różnych wersjach: biały kryształ, przezroczyste srebro oraz przezroczysty brąz.  Źródło: www.artemide.com

DESIGN