Historyczny klasztor w Tel Awiwie przekształcony w luksusowy hotel

John Pawson, brytyjski projektant znany z zamiłowania do minimalizmu, zakończył renowację historycznego klasztoru i szpitala w Tel Awiwie. Efekt zachwyca!
.get_the_title().

John Pawson we współpracy z Ramym Gillem – lokalnym architektem i konserwatorem – odnowił budynki dawnego klasztoru i francuskiego szpitala z XIX wieku znajdujące się w jednej z najpiękniejszych dzielnic Tel Awiwu – Jafie, której historia sięga starożytności. Historyczne gmachy przekształcił w luksusowy hotel.

W Hotelu Jaffa elementy dawnej architektury arabskiej i neoromańskiej zostały połączone ze współczesnym designem.

Pawson odsłonił surowe powierzchnie ścian, eksponując ich piękno. Odrestaurował zabytkowe elementy: stiuki, witraże i kamieniarkę z XII wieku, zachował historyczne detale i zestawił je z nowoczesnymi meblami oraz sztuką współczesną, płynnie łącząc stare z nowym.

Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel

Hotel Jaffa składa się ze 120 pokoi i apartamentów oraz odkrytego basenu. Pawson dodał nowe, sześciopiętrowe skrzydło, w którym są 32 prywatne rezydencje, każda z osobnym wejściem. Pomiędzy historycznymi budynkami mieści się zaciszny centralny dziedziniec.

Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel

Lobby hotelowe w nowym budynku obejmuje pozostałości XIII-wiecznej ściany baszty, która została odsłonięta podczas wykopalisk. Zostało wyposażone w nowoczesne meble m.in. od japońskiego designera Shiro Kuramaty i francuskiego projektanta Pierre’a Paulina, prace brytyjskiego artysty Damiena Hirsta oraz zdjęcia izraelskiego fotografa Tala Shochata.

Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel
Historyczny klasztor w Tel Awiwie przeksztalcony w luksusowy hotel
Fot. Amit Geron, thejaffatelaviv.com

Pokoje hotelowe odzwierciedlają ciepłe, neutralne odcienie kamieniarki Jafy, a w meblach widać nawiązanie do Bauhausu (w końcu to właśnie w Tel Awiwie znajduje się najwięcej budynków w tym stylu).

Bar mieści się w dawnej kaplicy, a w piwnicach z XIX wieku znajdują się włoska restauracja Don Camillo i izraelskie delikatesy Golda.

Źródło: dezeen.com
Tekst: AB

DESIGN