Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Home office – poznaj 7 zasad zdrowej i skutecznej pracy z domu

Jak utrzymać koncentrację i pozytywne nastawienie, pracując w domu? Warto zastosować się do 7 zasad, które pomogą ci sprawnie zorganizować się w domowym biurze.
.get_the_title().

Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób pracuje z domu, jeśli tylko ma taką możliwość i sytuacja na to pozwala. Inni zostali do tego zmuszeni zamknięciem szkół i przedszkoli. Dla nas wszystkich lepiej, żebyśmy ten czas spędzili w domu i trzeba przyznać, że żonglowanie pracą i obowiązkami domowymi wcale nie jest łatwą sztuką. Dla niektórych to nowe realia, inni już dobrze wiedzą, że home office ma wiele zalet. Praca zdalna zwiększa naszą produktywność, oszczędza czas, który traciliśmy na dojazdy i pozwala spędzać więcej czasu z bliskimi. Również pracodawcy coraz częściej dostrzegają, że osoby pracujące z domu są tak samo albo bardziej efektywne niż pracujący w biurach.

Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak utrzymać koncentrację i pozytywne nastawienie, pracując z domu? Jak zachować zdrową równowagę między życiem prywatnym a pracą? Warto zastosować się do 7 prostych zasad.

Internetowy klub zakupowy Westwing Home & Living ma spore doświadczenie w projektowaniu przestrzeni biurowych w domach i razem ze swoimi architektami wnętrz przygotował infografiki i porady, które w prosty sposób obrazują, jak radzić sobie w tej sytuacji, jak zapanować na chaosem i sprawić, że praca będzie po prostu łatwiejsza nawet w nowych dla nas warunkach.

1. Zacznij dzień od porannych rytuałów

Poranne rytuały, takie jak medytacja, ćwiczenia, spacer z psem albo chociaż wypicie aromatycznej kawy w ulubionym kubku, wprawią cię w dobry nastrój i pomogą się zmobilizować na dalszą część dnia. Rutynowe zajęcia, które praktykujesz rano i wieczorem, pozwolą zachować pozytywne nastawienie w czasie pracy zdalnej.

Home office

2. Ustal regularne godziny pracy

Będąc w domu, musisz zadbać o to, by utrzymać zdrowy balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. W zachowaniu równowagi pomoże ci harmonogram. Ustal w nim regularne godziny pracy i naprawdę przestrzegaj tego, by zaczynać i kończyć pracę o określonej porze. W czasie wyznaczonym na działania zawodowe zapomnij o domowych obowiązkach, takich jak pranie czy sprzątanie. I odwrotnie – w czasie wolnym nie zajmuj się pracą!

Home office – poznaj 7 zasad zdrowej i skutecznej pracy z domu

3. Zadbaj o aranżację domowego biura

Przyjemne i wygodne miejsce do pracy to podstawa. Aby uniknąć przenoszenia się z pokoju do pokoju i szukania zaginionych notatek, które przecież jeszcze przed chwilą tu były, wyznacz w domu jedno miejsce, które będzie twoim biurem. Tutaj zapanujesz nad chaosem i wszystko będziesz mieć pod ręką.

Jeśli zamierzasz pracować w trybie home office przez dłuższy czas, zadbaj o odpowiednią aranżację domowego biura.

Najlepiej, jeśli wydzielisz optycznie miejsce do pracy z przestrzeni całego wnętrza, np. dekoracjami albo innymi kolorem ściany. Wybierz wygodne biurko, ergonomiczny fotel, regał lub półkę na dokumenty i przygotuj wszystko, co ci potrzebne, aby nie odrywać się od pracy. Porządek pomogą zachować różnorodne organizery, segregatory, pudełka i pojemniki. Zadbaj o odpowiednie, zdrowe dla oczu oświetlenie. Twoje samopoczucie poprawi zieleń w pobliżu biurka oraz drobne rzeczy, takie jak ulubiony kubek, z którego będziesz pić kawę w czasie pracy. Jak urządzić domowe biuro? Westwing podpowiada tutaj. 

Home office – poznaj 7 zasad zdrowej i skutecznej pracy z domu
Infografika Westwing.pl

4. Zaplanuj przerwy w pracy

Najlepiej wpisz je do swojego harmonogramu. Zaplanuj czas tak, aby wzrok mógł odpocząć od wpatrywania się w ekran komputera. To ważne i dla twojego zdrowia, i dla wydajności twojej pracy. Przewietrz pokój, poprzeciągaj się, zrób kilka ćwiczeń na zdrowy kręgosłup i przez chwilę zajmij się czymś innym.

Home office

5. Zatroszcz się o swoje życie prywatne

Pracując zdalnie, nie zapominaj o swoim życiu prywatnym! Nie spędzaj całego dnia przy biurku. W czasie zaplanowanej przerwy zadzwoń do rodziny albo znajomych. Jeśli musisz zostać w domu, zaplanuj czas na dłuższą rozmowę wieczorem albo umów się wspólne aktywności online.

6. Pamiętaj o regularnych posiłkach

To wydaje się banalne, ale wcale tak nie jest. Wiele osób pracujących w trybie home office zapomina o regularnych posiłkach. Dlatego zawsze wyznacz czas na pełnowartościowy lunch. Pamiętaj też o regularnym piciu wody. Najlepiej postaw karafkę z wodą na widoku, tuż przy biurku.

Home office

7. Znajdź swój własny rytuał na zakończenie pracy

Znajdź swój własny sposób na to, by poczuć, że dzień pracy właśnie się skończył. Zamknij komputer, a potem wyjmij matę do ćwiczeń albo włącz muzykę lub ulubiony podcast. Sprawdzi się właściwie wszystko, co pomoże ci się zrelaksować. I rób to konsekwentnie, aby wprowadzać w życie dobre nawyki, które pomogą oddzielić pracę od życia prywatnego.

Zdjęcia i infografiki www.westwing.pl
Tekst: AB

DESIGN