Hotel Puro w Katowicach: śląskie akcenty i współczesny design

Do lamusa odchodzi obraz Katowic jako wizualnie nieciekawego ośrodka przemysłu ciężkiego. Za sprawą nowych inwestycji i projektów architektonicznych, takich jak powstający właśnie hotel Puro, miasto coraz bardziej zachwyca.
.get_the_title().

Czterogwiazdkowy hotel Puro będzie pierwszym od lat znaczącym budynkiem publicznym zbudowanym w ścisłym centrum Katowic. Obiekt powstanie na działce przy alei Korfantego 10, zlokalizowanej między Dworcem PKP a Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Koncepcję architektoniczną opracowała pracownia Konior Studio, kierowana przez Tomasza Koniora. Na czym polega wyjątkowość projektu? W mistrzowski sposób udało się pogodzić charakterystyczny dla północnej części śródmieścia rozmach powojennego modernizmu ze współczesną wrażliwością.

Inspiracją dla architektów było miasto – jego otoczenie, architektura, historia.

Celem było stworzenie architektury o maksymalnie otwartym i ogólnodostępnym charakterze. W końcu hotel, wbrew większości opinii, pełni jedną z najbardziej centrotwórczych funkcji, żyjąc 24 godziny na dobę. – Nawiązując niejako do architektury otoczenia, tych pawilonów lat 70., chcieliśmy stworzyć rodzaj dwukondygnacyjnej bazy, która zawiera maksimum funkcji publicznych – mówi Konior.

W przyziemiu i na dwóch najniższych kondygnacjach mają powstać m.in. kawiarnia, piekarnia, restauracja, SPA, sale konferencyjne, a nawet galeria sztuki, w której będzie można znaleźć kolekcję sztuki związanej z regionem. Wisienką na torcie będzie bar ulokowany na ostatniej kondygnacji i połączony z zielonymi ogrodami na dachu. Panoramę miasta z 56 metrów będzie więc można podziwiać z drinkiem w dłoni.

A co z wnętrzami? Za projekt wnętrz hotelu odpowiada londyńskie studio projektowe De Salles Flint.

Dominować będą surowe materiały: beton, cegła, drewno i stal.

Pomieszczenia o lekkim industrialnym charakterze upiększą nie tylko projekty mebli kultowych europejskich manufaktur, ale i prace artystów i rzemieślników. Specjalnie dla tej lokalizacji zostały już wybrane konkretne dzieła sztuki. Konstrukcja obiektu ma dobiec końca w lutym 2022 roku.

Tekst: Ola Oleszek
Zdjęcia: mat. prasowe PURO HOTELS

DESIGN