Jeden z bardziej przełomowych i uniwersalnych mebli IKEA kończy 50 lat

Projektanci nazywają ten mebel ekwiwalentem jeansów w świecie mebli.
.get_the_title().

Meble IKEA w rodzaju stolików LACK, łóżek MALM, foteli POÄNG czy półek BILLY można znaleźć w milionach domów. Z wyliczeń New York Timesa wynika nawet, że ten ostatni był w pewnym momencie kupowany co 10 sekund przez kogoś na świecie. Prosty, minimalistyczny design, funkcjonalność, a przy tym dostępność cenowa oraz łatwość samodzielnego składania pakowanych na płasko mebli – to cechy, które zadecydowały o sukcesie IKEA i ogromnej popularności największych klasyków marki. Jest jednak mebel, który zebrał w sobie te cechy już w latach 60. XX wieku. System, o którym mowa powstał w 1968 roku i wielokrotnie zmieniał nazwy – na początku nazywał się BOSSE, potem INGO, następnie UFFE – dopiero od 1984 roku znany jest jako IVAR.

Do dziś uniwersalny system półek jest ucieleśnieniem najważniejszych rozwiązań stosowanych w meblach IKEA. W tym roku IVAR obchodzi swoje 50 urodziny.

Projektant systemu IVAR, Lasse Olsson, inspirował się przy jego tworzeniu prostymi sosnowymi półkami, które obserwował w budynkach państwowych w Szwecji – na poczcie czy na posterunkach policji.
IVAR ma znaczenie także dziś, ze względu na swój ponadczasowy wyraz, prostotę projektu oraz fakt, że ma tyle funkcji – opowiada Pella Hedeby z IKEA.

IVAR można nazwać ekwiwalentem jeansów w świecie mebli. Ma przystępną cenę, nie poddaje się upływowi czasu, wręcz przeciwnie, wraz z użytkowaniem coraz lepiej dopasowuje się do właściciela, tak jak znoszone, ulubione dżinsy – mówi Lennart Ekmark, projektant IKEA.

IVAR ma także opinię mebla najbardziej podatnego na hakowanie.

Po pierwsze, występuje w wielu kombinacjach, które można ze sobą zestawiać – dostępne są wersje w różnych kształtach i różnej wielkości, zarówno z półkami, jak i z szafkami. Po drugie, w asortymencie IKEA jest masa akcesoriów, które sprawiają, że każdy może dostosować mebel do własnych potrzeb i wyposażyć go w dodatkowe szuflady, kosze czy haczyki. Dzięki temu świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu i daje dużo przestrzeni do przechowywania przedmiotów. Poza tym system wykonany jest z naturalnego drewna sosnowego, które jest nie tylko długowieczne i wytrzymałe, ale też wpisuje się w ideę zrównoważonego życia w domu, bo z łatwością można je poddać recyklingowi. Wszystkie te cechy nie powinny ujść uwadze tych, którzy chcą mieć pewność, że posiadane przez nich przedmioty są przyjazne naturze.

DESIGN