IKEA i NASA – kosmiczna współpraca z myślą o małych mieszkaniach

Kto zna się lepiej na ograniczonych warunkach życia od astronautów? Zobaczcie prototypy nadchodzącej kolekcji IKEA.
.get_the_title().

IKEA przyzwyczaja nas powoli do zupełnie niezwykłych kolaboracji – wielkimi krokami zbliża się kolekcja dla Millenialsów Virgila Abloha, jednego z najgorętszych obecnie projektantów mody, a ostatnio IKEA nawiązała współpracę z adidasem, LEGO i Saint Heron, czyli marką należącą do Solange Knowles. W zeszłym roku szwedzka marka wysłała swój zespół do ośrodka Mars Desert Research Station w amerykańskim stanie Utah. To wyjątkowe miejsce znajduje się na pustyni i znakomicie imituje warunki panujące na Marsie.

Wysłannicy IKEA udali się tam, aby czerpać inspirację od tych, którzy są ekspertami od ograniczonych warunków życia – astronautów.

Chcemy wyciągnąć naukę z ekstremalnych scenariuszy i ściągnąć je z powrotem na Ziemię, koncentrując się na urbanizacji i niewielkiej przestrzeni życiowej. W tkankę Tokio wbudowane jest myślenie o małej przestrzeni do życia pozwalającej na modułowość i mobilność. Naprawdę zainspirowaliśmy się wszystkimi interesującymi rozwiązaniami z mieszkań i hoteli kapsułowych – szczególnie, jeśli chodzi o przechowywanie – tłumaczy Siri Skillgate, jedna z piątki designerów zaangażowanych w ten projekt.

Kolekcja RUMTID składać się będzie z czterech różnych serii produktów odnoszących się do odrębnych kwestii – czasu, przestrzeni, wody i powietrza. Wśród nowości znajdzie się opracowany przez IKEA ultralekki materiał stworzony z forniru zwiniętego w puste w środku rurki. – Przecinając rury na dowolnej długości i mocując je razem, możemy zbudować prawie wszystko: sofy, szafy, łóżka czy coś zupełnie innego – mówi dyrektor kreatywny Michael Nikolic.

Dzięki temu, że rurki można ze sobą swobodnie łączyć, da się zbudować z nich dowolny mebel nawet do najmniejszego pomieszczenia.

W procesie ich produkcji nie powstają odpady, a więc materiał jest odpowiedni także z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.

IKEA zapowiada, że w kolekcji znajdzie się także terrarium, system oświetlenia i produkt prezentujący nowe podejście do oczyszczaczy powietrza oraz tkanin funkcjonalnych czyszczących powietrze.

Prototypy z serii RUMTID zaprezentowane zostały w czerwcu podczas Democratic Design Days. Kiedy należy się spodziewać tych produktów w sklepach IKEA? Każda z trafiać będzie do sklepów osobno, a więc czekają nas aż cztery premiery. Pierwsza pojawi się prawdopodobnie w 2020 roku.

DESIGN