IKEA pokazuje z czym łączyć Kolor Roku 2018 Pantone Ultra Violet we wnętrzach

Wprowadzenie energetycznego odcienia Pantone Ultra Violet do wnętrza może być sporym aranżacyjnym wyzwaniem. IKEA zdradza kilka prostych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.
.get_the_title().

Eksperci Pantone na początku grudnia ogłosili, że Kolorem Roku 2018 będzie Ultra Violet (Pantone 18-3838). Dlaczego akurat ten odcień? Według dyrektorki Instytutu, Leatrice Eisman, symbolizuje on oryginalność, pomysłowość i progresywne myślenie. Ultra Violet jest kolorem złożonym, przywołującym na myśl nowe tajemnice kosmosu, które obecnie odkrywamy, dającym przedsmak tego, co znajduje się przed ludzkością i symbolizującym wszechświat z jego nieograniczonymi możliwościami. Enigmatyczny fiolet to także kolor zrywającej z konwencją kontrkultury, wyrażanej w artystycznym geniuszu takich twórców jak Prince, Bowie czy Hendrix. Ponadto Ultra Violet kojarzy się ze spirytualizmem i mistycyzmem. Często wykorzystuje się go w popularnych ostatnio miejscach, gdzie praktykuje się mindfulness i medytację. Kolor ten wspiera bowiem człowieka w procesie odrywania się od nadmiernie zdigitalizowanego świata.

Ultra Violet jest coraz bardziej widoczny w komunikacji firm wnętrzarskich, co pokazuje, że przewidywania ekspertów się sprawdziły (a może po prostu marka Pantone jest tak silna, że jej ogłoszenia natychmiastowo wpływają na decyzje firm z branży). Wprowadzenie fioletu do wnętrza jest sporym aranżacyjnym wyzwaniem. Okazuje się jednak, że kolor zaskakująco dobrze komponuje się za stylem skandynawskim pięknie eksponując meble, jeżeli tylko przestrzega się kilku zasad. Najlepiej połączyć drewno orzechowe czy dębowe z fioletem, a także innymi intensywnymi kolorami, jak ochra, musztarda, pomarańcz, czerwień, ugier, złoto, czerń czy bordo. Takie połączenia były często widoczne podczas Stockholm Design Week 2018, zresztą zobaczcie sami.

Podczas Stockholm Design Week 2018 można było zobaczyć, jakie odcienie dobrze łączą się z Pantone Ultra Violet. Fot. Katarzyna Jaros-Puzio

Swój poradnik na ten temat przygotowali też specjaliści z IKEA, według których fiolet może znaleźć swoje miejsce praktycznie w każdym pomieszczeniu. W salonie idealnie będą się prezentować poduszki dekoracyjne – wystrój uzupełnią poszewki w ciemnoczerwonym kolorze z kolekcji YPPERLIG lub OTTIL, których żakardowy splot zapewnia pokryciu siedziska subtelny, lekko wypukły wzór. Jeżeli ktoś lubi częste zmiany we wnętrzach, dobrym pomysłem będą poszewki SKOGSNÄVA, których oba boki mają różne wzory. Dzięki temu w prosty sposób można odmienić wystrój pomieszczenia. Aranżację z poduszek dekoracyjnych dopełnią poszewki w kontrastowym kolorze czerwonym z serii GURLI. Głębię fioletu wydobędą dodatkowo meble w intensywnych odcieniach, jak musztardowy fotel EKERÖ czy żywo pomarańczowy puf z serii STOCKHOLM 2017.

W salonie połączonym z jadalnią, w którym dominuje fiolet, elegancji doda stół MÖRBYLÅNGA z dębową okleiną naturalną. Na takim stole kwiaty w wazonie YPPERLIG będą prezentowały się wyjątkowo elegancko. Podczas nakrywania stołu nie należy zapomnieć o serwetkach. FANTASTISK w kolorze fioletowym stworzą doskonałą kompozycję w połączeniu z dębowym drewnem. W taki wystrój idealnie wkomponuje się wisząca czarna lampa NYMÅNE. Reprezentująca ponadczasowe wzornictwo pasuje do większości stylów.

Fioletowe sypialnie są zmysłowe, tajemnicze, ale i wyciszające. Buduarowy klimat nadadzą zasłony z serii MAJGULL, posiadające specjalną powłokę zapobiegającą przedostawaniu się światła. Nastrój stworzą także świece zapachowe NJUTNING o zapachu lawendy, miodu i drewna. Ponieważ fiolet znakomicie prezentuje się w towarzystwie złota, warto pomyśleć o prostych dodatkach. W tej roli sprawdzi się zegar SNOFSA w kolorze mosiądzu. Zegar ma cichy mechanizm kwarcowy, dzięki czemu unikniemy przeszkadzających dźwięków tykania. Dekoracyjnym akcentem będzie również złota miska STOCKHOLM.

DESIGN