Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

IKEA pokazuje proste sposoby na odpoczęcie od smartfona i stworzenie domowego zacisza

Już 61 proc. z nas odczuwa uzależnienie od sieci i urządzeń cyfrowych, co przyczynia się m.in. do bezsenności. IKEA postanowiła walczyć z tym problemem i przygotowała poradnik, który pomaga żyć bardziej analogowo.
.get_the_title().

Przeciętny Polak spędza w sieci prawie pięć godzin dziennie, często surfując za pośrednictwem smartfona. Nerwowe sięganie po to urządzenie powodowane strachem przed przegapieniem czegokolwiek (ang. FOMO – fear of missing out), stało się znakiem naszych czasów.

Twórcy aplikacji Locket donoszą, że odblokowujemy swój telefon średnio 110 razy na dobę, a rekordziści potrafią to robić nawet 900 razy.

Dlatego według badań Digital Detox Organisation już 61 proc. z nas odczuwa uzależnienie od sieci i urządzeń cyfrowych. Przez to trudniej nam się skoncentrować na jednej rzeczy lub zwyczajnie zrelaksować. Istnieją też dowody na to, że kompulsywne spoglądanie na ekran smartfona, szczególnie wieczorem i w nocy, przyczynia się do bezsenności i problemów z pamięcią.

Urządzenia, z którymi tak ciężko nam się rozstać, emitują z ekranów charakterystyczne niebieskie światło. Zaburza ono produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen i rytm dobowy.

Dlatego wieczorem lepiej jest sięgnąć po książkę chociaż na 30 minut. By dodatkowo nie nadwyrężać oczu, zmęczonych po całym dniu, trzeba zadbać o dobre oświetlenie. Najlepiej postawić na lampę z regulowanym ramieniem lub kloszem, by skierować światło dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Skupione, dobre do czytania światło dają np. stojące lampy z serii LERSTA czy UPPBO. Dobrym wyborem dla miłośników czytania będą także lampy stołowe, np. z serii YPPERLIG. Delikatny, przytulny nastrój w pokoju stworzy lampa FADO, SJÖPENNA lub STILTJE.

IKEA LERSTA
IKEA FADO

Warto też poświęcić kilka minut na rozluźnienie ciała i umysłu przed snem. Doskonale sprawdzi się tutaj np. joga.

W kolekcji HJÄRTELIG, zachęcającej do zrobienia sobie przerwy od pędzącej codzienności, znajdują się m.in. akcesoria do praktyki jogi, jak niezbędna do wygodnego treningu mata. Do sypialni wracają też toaletki, możemy więc także skupić się na rytuałach pielęgnacyjnych dla ciała, które pozwolą nam odprężyć się przed snem. W toaletkach HEMNES czy BRIMNES zmieszczą się niezbędne do wieczornego spa kosmetyki i akcesoria. 

IKEA HEMNES

Prawdziwy odpoczynek jest możliwy jednak tylko w odpowiednim otoczeniu, dlatego warto postarać się, by sypialnia była azylem, którego tak pragniemy po ciężkim dniu.

Ulubione kolory (dla uspokojenia polecamy te ze stonowanej palety barw), miłe w dotyku naturalne materiały, w które aż chce się wtulać oraz przewiewna pościel pozwolą zapomnieć o całym świecie. Spokojny sen zapewnią rolety zaciemniające lub zasłony. Kilka warstw różnych rodzajów zasłon nie tylko pozwoli na dowolne regulowanie nie tylko ilości światła, ale i temperatury. Warstwę izolacyjną, dzięki której w pokoju zimą jest cieplej, a latem chłodniej, tworzy także np. roleta HOPPVALS. Warstwa grubych zasłon, np. z serii MERETE, pozwoli natomiast wyciszyć dom.

Na oknie zasłony IKEA MERETE
Na oknie roleta IKEA HOPPVALS

Oazę spokoju pomogą stworzyć także rośliny, a ich pielęgnacja pozwoli dodatkowo zwolnić tempo. Warto wybrać te, które produkują w nocy tlen, jak aloes czy oczyszczająca powietrze dracena.

W sypialni w stylu eko pięknie wyglądać będą wykonane ręcznie przez wykwalifikowanych rzemieślników osłonki doniczki z serii DRUVFLÄDER, a w wersji nowoczesnej np. donice GRÄSET. Ciekawym rozwiązaniem jest także samonawadniająca doniczka SÖTCITRON, która zadba o rośliny nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy lub nie mamy czasu na regularne ich podlewanie. A gdy zabraknie miejsca na kolejne rośliny, przyda się lekki stojak na doniczki, np. minimalistyczny LANTLIV czy bambusowy SATSUMAS.

IKEA DRUVFLÄDER

DESIGN