Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ikony designu: krzesło Tripp Trapp. Dzieci także cenią dobre wzornictwo

Stokke Tripp Trapp to już istna legenda wśród krzeseł dla najmłodszych. Maksymalna funkcjonalność została zamknięta w interesującej, minimalistycznej formie klasycznego skandynawskiego designu. Głównym atutem jest konstrukcja, która niejako rośnie wraz z dzieckiem.
.get_the_title().

Historia rozpoczyna się w 1972 roku. Norweski projektant Peter Opsvik zauważył, że jego dwuletni syn zaczął wyrastać ze swojego krzesła dla niemowląt, w wyniku czego nie może już wygodnie usiąść przy rodzinnym stole. Jako że w sklepach dostępne były jedynie meble dla najmłodszych lub po prostu dla dorosłych, Opsvik postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Nie na darmo mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków.

Projekt odbił się ogromnym echem w branży wzornictwa przemysłowego, rewolucjonizując rynek produktów dla dzieci.

Źródło: stokke.com

Docenili go nie tylko przedstawiciele świata designu, ale przede wszystkim rodzice, którzy mogli odetchnąć z ulgą. Nareszcie powstał mebel funkcjonalny, umożliwiający wszystkim domownikom uczestniczenie w życiu rodzinnym przy stole na równych zasadach i całkowicie pozbawiony niepotrzebnych elementów. A także – a może przede wszystkim – przyjemny dla oka.

Zarówno młodego, które dopiero odkrywa świat designu, jak i tego bardziej doświadczonego.

Otóż Norweg znalazł rozwiązanie całościowe, tworząc krzesełko, którego konstrukcja służy dziecku na każdym etapie rozwoju, niejako towarzysząc mu podczas dojrzewania. Zaprojektowane zostało bowiem tak, aby móc „rosnąć” razem z nim. Głównym atutem jest tutaj możliwość zmiany głębokości i wysokości siedziska oraz podnóżka, które zapewniają wygodę dziecku w każdym wieku.

Źródło: Pinterest

Modułowa konstrukcja jest świadkiem i wiernym towarzyszem małego człowieka w podróży zwanej dorastaniem.

Krzesło Tripp Trapp sprawdzi się w zasadzie we wszystkich kuchennych kombinacjach, gdyż zostało tak zaprojektowane, by pasować do każdego stołu. Brzmi to może nieco niewiarygodnie, ale ponoć nigdy się z niego nie wyrasta. Ten nietuzinkowy i oryginalny mebel sprawdzi się również dla dorosłego – chyba że przekroczy on wagę 110 kilogramów. To maksymalny ciężar, jaki udźwignie konstrukcja.

Źródło: which.uk
Źródło: strolleria.com
Źródło: strolleria.com

Tekst: Ola Oleszek

DESIGN