Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ikony designu: Lustro Ultrafragola

Podświetlane neonem i zamknięte w falistej ramie lustro jest dziełem Ettore'a Sottsassa, jednego z najbardziej znaczących i nowatorskich włoskich projektantów XX wieku. Zadebiutowało na targach w Mediolanie w 1970 roku.
.get_the_title().

Ultrafragola była jednym z elementów kolekcji mebli do sypialni i salonu Mobili Grigi, której premiera odbyła się w Mediolanie. Nieco dziwaczne i wielofunkcyjne lustro doskonale podkreślało estetykę Sottsassa.

Projektant zawsze lubił inspirować się kobiecymi kształtami i ich różnorodnością.

To zamiłowanie do kobiecości widać po zmysłowej, fantazyjnej ramie lustra, którego kształt przywodzi na myśl długie, falowane włosy. Zdaniem wielu specjalistów stanowi ono hołd złożony kobietom.

Źródło: designlager.de

Lustro Fragola stało się wizytówką kolektywu projektowego Sottsassa. Ettore w 1981 roku wraz z kilkoma projektantami założył grupę Memphis, która wywarła ogromny wpływ na wzornictwo lat 80. Do jej czołowych postulatów należało porzucenie modernistycznego paradygmatu podążania formy za funkcją.

A także kolory, plastik i krzykliwe wzory.

Źródło: domino.com

Lustro Ultrafragola to niejedyny wybitny projekt Sottsassa. Włoski architekt i projektant miał ogromny wpływ na design XX wieku. Do jego najbardziej legendarnych dzieł należy między innymi czerwona maszyna do pisania Valentine, lampa stołowa Tahiti czy też kultowy telefon Enorme.

Źródło: domino.com
Źródło: lastudio.es
Źródło: sightunseen.com

Tekst: OO

DESIGN