Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak będzie wyglądać nowa Skra? Znamy zwycięski projekt!

Być może już wkrótce teren warszawskiej Skry przestanie straszyć.
.get_the_title().

Wygląda na to, że mieszczący się na Polu Mokotowskim kompleks sportowy już wkrótce przestanie straszyć. Wczoraj rozstrzygnięty został konkurs na projekt przebudowy warszawskiej Skry. Spośród 6 nadesłanych prac 13-osobowe jury nagrodziło trzy. Trzecia nagroda trafiła do warszawskiej pracowni WXCA, a drugą otrzymał zespół architektów składający się z Jakuba Pieńkowskiego, Michała Dołbniaka, Doroty Ryżko i Wiktora Gago.

Laureatem pierwszej nagrody został Aleksander Wadas z Gdańska.

Wybraliśmy pracę, która najpełniej odpowiada wyzwaniom przestrzennym i sportowym. Program rekreacyjny oparty o kompozycję przestrzenną ze zbiornikiem wodnym i górkami oferuje trasy do biegania, siłownie plenerowe nad wodą, górki saneczkowe. Te atrakcje zainteresują i amatorów i profesjonalistów – powiedziała Marlena Happach, szefowa miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Jury podkreśliło, że zwycięski projekt w bardzo udany sposób połączył szacunek do dziedzictwa, funkcjonalne rozwiązania dla korzystających z obiektu profesjonalnych lekkoatletów, rugbistów i innych sportowców, a także amatorsko uprawiających sport i pomysłowy program rekreacyjny, włączając przy tym kompleks sportowy w całość otwartego programu parkowego Pola Mokotowskiego. „Zastosowane rozwiązania krajobrazowe – wzniesienia terenu oraz zbiornik wodny – nie tylko podkreślają powiązanie widokowe stadionu i parku, ale też stanowią bazę dla programu rekreacyjnego, atrakcyjnego dla profesjonalistów i amatorów, obejmującego urozmaiconą nawierzchniowo i topograficznie trasę biegową, odcinki trasy dla treningów interwałowych czy nawodne siłownie plenerowe. Program ten oferuje ciekawe propozycje aktywnego spędzania czasu także zimą w formie saneczkarstwa, narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa” – czytamy w uzasadnieniu. Nagrodą w konkursie jest 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska ma nadzieję, że remont Skry będzie mógł wystartować na przełomie 2019 i 2020 roku.

Do tego czasu uda się opracować projekty budowlane, uzyskać niezbędne pozwolenia na budowę i projekty wykonawcze. Problem w tym, że aby modernizacja się rozpoczęła, Skra musi wrócić w ręce miasta, a tymczasem prezes Skry nie chce wydać miastu ośrodka.

Wszystkie nagrodzone koncepcje możecie zobaczyć tutaj.

Źródło zdjęć: architektura.um.warszawa.pl

DESIGN