Jak powinien wyglądać idealny home office? Neurolodzy dzielą się praktycznymi poradami

Lekarze radzą, jak poprawić wydajność pracy oraz własne samopoczucie, nie wydając przy tym pieniędzy.
.get_the_title().

Od czasu pandemii home office stał się dużą częścią naszego życia, nierzadko zastępując codzienne wyjazdy do pracy. Przez ostatnie 3 lata neurolodzy przyswajali wiedzę na temat efektywnego projektowania domowych biur. Według ekspertów udoskonalenie przestrzeni, w których pracujemy, może wpłynąć na lepsze spożytkowanie spędzanego w nich czasu. Na podstawie badań doszli do kilku wniosków, którymi postanowili podzielić się ze światem.

Naturalne światło i widok natury

Lekarze radzą, by nasze miejsca pracy znajdowały się przede wszystkim niedaleko okien. Wpadające przez nie naturalne, dzienne światło i widok otaczającej nas natury wpływa uspokajająco na pracującego przy komputerze człowieka.

Uporządkowane biurko

W naszym otoczeniu powinny znajdować się najpotrzebniejsze i nierozpraszające nas przedmioty. Porządek i czystość na blacie wokół komputera pomoże skupić się wyłącznie na wykonywanej pracy.

Home office /Luke Peters, unsplash.com
fot. Luke Peters/unsplash.com

Odizolowanie od zakłóceń

Eksperci zwracają również uwagę na zachowanie ciszy i spokoju w miejscu pracy. Ważnym elementem jest zasygnalizowanie rodzinie lub współlokatorom, że aktualnie pracujemy i nie powinno się nam przeszkadzać.

Zapachy

Rozpylenie w naszym otoczeniu zapachu cytryny pobudza mózg do działania oraz subtelnie odświeża powietrze. Jeżeli podczas pracy musimy się zrelaksować, odpowiedniejszym zapachem będzie lawenda.

Odgłosy natury

Puszczanie w tle cichych odgłosów, w które moglibyśmy wsłuchiwać się na łące w wiosenny dzień, pomaga odświeżyć umysł i zwiększyć wydajność pracy.

Zdjęcie główne: Grovemade/Unsplash.com
Tekst: OP

DESIGN