Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jedna z najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych na świecie znajduje się w Poznaniu

Wielkopolszczanie, macie kolejny powód do dumy – skwer autorstwa Pawła Grobelnego znajdujący się w poznańskiej dzielnicy Chwaliszczewo został wyróżniony w międzynarodowym konkursie „DNA PARIS DESIGN AWARD 2020”.
.get_the_title().

„DNA PARIS DESIGN AWARD” to konkurs, w którym nagradzane są prace architektów i projektantów z całego świata, wyróżniające się estetyką i poprawiające jakość życia. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: architektura, wnętrza, przestrzeń publiczna, wzornictwo użytkowe i projektowanie graficzne. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazły się realizacje między innymi z Japonii, Kanady, Hong Kongu i… poznańskiego Chwaliszewa.

Minimalistyczny skwer o nazwie Circle Form jest pierwszą realizacją przestrzeni publicznej z Polski, która została nagrodzona w tak prestiżowym konkursie.

„To przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni ono funkcję tradycyjnej ławki miejskiej. Z kolei platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej” – napisał o swoim projekcie Paweł Grobelny.

Projekt skweru wraz z małą architekturą powstał w ramach rewitalizacji historycznej poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo, realizowanej przez poznańską firmę Nowa Sienna.

To już trzecie wyróżnienie dla skweru zaprojektowanego przez Pawła Grobelnego. W 2018 roku poznański projekt otrzymał główną nagrodę jury „Polska Architektura XXL” w kategorii „Przestrzeń Publiczna”, a rok później znalazł się w grupie pięciu laureatów najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w duchu zrównoważonego rozwoju.

Zdjęcia: Paweł Grobelny
Tekst: Dominika Szymańska

DESIGN