Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Małe przestrzenie: kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę

Wertykalny ogród i sprytnie wydzielona przestrzeń do spania to zalety tego niewielkiego apartamentu w stolicy Hiszpanii.
.get_the_title().

Co daje nam krótka drzemka w ciągu dnia? Po pierwsze wpływa korzystnie na zdrowie – obniża ciśnienie krwi i poziom stresu, relaksuje oraz pomaga uzupełnić niedobory snu. Wspomaga też naszą pamięć i poprawia wydajność w nauce, w pracy. Sprawia, że nie tylko jesteśmy bardziej efektywni, ale również kreatywni. Co więcej, zdaniem ekspertów z University of Hertfordshire, dobra, 20-30 minutowa drzemka poprawia też nasze samopoczucie. Szczególnie korzystnie zrobić sobie krótką przerwę około godz. 15:00, kiedy koncentracja najbardziej słabnie.

Sjesta w Hiszpanii jest tak ważna, że architekci zaprojektowali mieszkanie ze specjalnie wydzielonym miejscem, w którym można uciąć sobie regeneracyjną drzemkę.

Architekci z pracowni Husos Arquitectos zaprojektowali kompaktowe mieszkanie dla lekarza pracującego na nocne zmiany w izbie przyjęć. Chciał on wracać do domu, który będzie przeciwieństwem sterylnych szpitalnych pomieszczeń. Jego mieszkanie miało być ciepłe, naturalne, przytulne oraz odpowiednie na odsypianie nocnych dyżurów.

Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę

Niewielką przestrzeń (46 m²) madryckiego apartamentu projektanci wyłożyli sklejką i drewnem sosnowym.

Korzystając z jednego podstawowego materiału stworzyli ścianki, półki, schowki oraz przytulną zamykaną kabinę – przestrzeń idealną na drzemki o każdej porze dnia. Gdy drzwi do kabiny są otwarte, powstaje tutaj nastrojowy kącik do czytania, a gdy zamknięte, gospodarz może spokojnie odciąć się od świata.

Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę

Zamknięte drzwi tworzą dodatkową powierzchnię, na której można wyświetlać filmy z projektora.

Architekci nie zapomnieli o potrzebach ukochanego buldoga właściciela i także dla niego zaprojektowali specjalne miejsce do odpoczynku.

Legowisko Klopsika tworzą małe, brązowe, bawełniane poduszki ułożone na podłodze. Są przymocowane za pomocą przyssawek, więc właściciel może je przenosić oraz dowolnie zmieniać ich układ.

Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę

Za ścianami ze sklejki znajdują się sypialnia i garderoba. Przestrzeń do sjesty stanowi alternatywę dla zwykłego łóżka, które jest przeznaczone tylko do odpoczynku w nocy.

Na balkonie architekci usytuowali wertykalny ogród warzywny.

Domowy ogród chronią od wewnątrz dwie zasłony – jedna zimą utrzymuje ciepło, a druga zapewnia cień w czasie słonecznego lata. Zaprojektowali również system nawadniania, który filtruje i wykorzystuje szarą wodę z prysznica.

Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę
Kompaktowe mieszkanie w Madrycie idealne na drzemkę
Fot. José Hevia/ josehevia.es

Tekst: AB

DESIGN