Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Koniec chodników z kostki brukowej? Kolejne polskie miasto rozważa tę opcję

– To jest liszaj, którym obrosła cała Polska. Ktoś kiedyś uznał i nie wiadomo dlaczego, że to jest po prostu ładne. (...) A to tak wcale nie jest – mówił Filip Springer na temat kostki brukowej w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Widać jednak światełko w tunelu.
.get_the_title().

Kostka brukowa była wielokrotnie krytykowana nie tylko ze względu na to, że utrudnia poruszanie się, ale również ze względów estetycznych. Do jej znanych przeciwników należy reporter Filip Springer. – To jest liszaj, którym obrosła cała Polska. Ktoś kiedyś uznał i nie wiadomo dlaczego, że to jest po prostu ładne. Podobnie było z kolorami pastelowymi na elewacjach bloków. A to tak wcale nie jest – chociaż wszyscy używają pasteli i kostkę brukową, gdzie się da – powiedział Springer w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Na początku ubiegłego roku informowaliśmy o pierwszym polskim mieście, które zrezygnowało z kostki brukowej. W Kaliszu tę decyzję argumentowano wygodą pieszych – szczególnie kobiet na obcasach, czy osób poruszających się na wózkach. Tym razem walka z kostką toczy się w imieniu rolkarzy z grupy „Kraków i Śląsk dla rolkarzy”, którzy nie mogą rozwijać swojego hobby na nierównej nawierzchni.

Uchwała rolkowa została już przyjęta pod koniec roku w Krakowie.

Po tym sukcesie grupa walczy o gładkie chodniki walczy na Śląsku. Jak donosi koordynator akcji Jakub Łoginow, radni ciepło przyjęli propozycję. Zmiany miałyby następować krok po kroku, na początek gładką nawierzchnię mają dostać nowe chodniki, następnie te remontowane. Rolkarze chcą również stworzyć trzy trasy prowadzące z centrum do Doliny Trzech Stawów, do Parku Kościuszki i Katowickiego Parku Leśnego oraz do Parku Ślaskiego w Chorzowie.

Źródło: wyborcza.pl

Tekst: KK

DESIGN