Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zniknie jedna z największych płacht reklamowych w Warszawie

Zobaczcie, co zastąpi płachty, które "zdobiły" od kilku lat warszawski MDM.
.get_the_title().

Warszawski hotel MDM znajdujący się przy Placu Konstytucji to jeden z najbardziej popularnych zabytków stolicy. Obiekt powstał latach 1952-1954 jako część ówczesnej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Budynek pełni funkcję hotelu od 1955 roku – obecnie mieszczą się w nim 134 pokoje, kilka sal konferencyjnych oraz bar z widokiem na plac. Niestety, widok ten od kilku lat był utrudniony z powodu płacht reklamowych, które stały się nowym symbolem MDM-u.

Fot. Wojciech Wagner

Walka o usunięcie reklam trwała kilka lat. Zaangażowane były w nią m.in. ruchy miejskie, internauci, którzy masowo wystawali hotelowi negatywne opinie na facebookowym fanpejdżu oraz miejscy drogowcy, którzy w 2015 roku odwołali zaplanowaną wcześniej konferencję mającą odbyć się w MDM-ie. Budynek trzy razy wpisywany był do rejestru zabytków (dwa razy uchylono wpis z powodu błędów formalnych), aby ostatecznie trafić na listę w kwietniu 2017 roku.

Mniej więcej w tym samym czasie reklamy zostały zastąpione inną płachtą – nadrukiem przypominającym dawną fasadę budynku. Obecnie na Placu Konstytucji pojawiły się rusztowania, które oplatają hotel, jednak na szczęście nie oznacza to pojawienia się nowych reklam. Budynek przeznaczony został do remontu, po którym nie wrócą już szpecące miasto płachty

Przeprowadzono już renowację dachu oraz remont pokoi. Ostateczny wygląd budynku nawiązywać ma do projektu z lat 50. Dzięki analizie składu tynków oraz piaskowca hotel odzyska również dawny kolor – jasnoszary. Remont obejmować ma również płaskorzeźby oraz metaloplastykę. Planowany termin zakończenia prac to jesień tego roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Tekst: AC

DESIGN