Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Konkurs Mazda Design 2019 rozstrzygnięty! W tym roku jury doceniło projekty kobiet

Wyróżnione projektantki we wdzięczny i sugestywny sposób przełożyły konkursowe idee na funkcjonalny, minimalistyczny design.
.get_the_title().

Tegoroczna edycja konkursu Mazda Design była pod wieloma względami wyjątkowa. Była to nie tylko odsłona jubileuszowa, ale także ostatnia przed 100-leciem istnienia marki Mazda, które obchodzone będzie w przyszłym roku. Wyniki Mazda Design 2019, które oficjalnie zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w ramach Łódź Design Festival, jeszcze bardziej podkreślają unikatowy charakter tegorocznej edycji konkursu.

W tym roku wszystkie wyróżnione projekty zostały stworzone przez kobiety.

Źródło: Materiały Prasowe Mazda

Każda edycja konkursu Mazda Design odbywa się pod konkretnym hasłem. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony było wieloznaczne pojęcie “MA”, które przetłumaczyć można jako przerwę pomiędzy, pauzę, chwilę oddechu. Miało ono skłonić designerów do refleksji nad tym, w jaki sposób kształtujemy naszą przestrzeń życiową i poczucie komfortu. Wywarło także duży wpływ na design jednego z najnowszych modeli Mazdy – Mazda3.

Projektanci – absolwenci i studenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych – zgłaszali swoje prace do jednej z trzech różnych kategorii: Przestrzeń, Człowiek oraz Znak, w których nagrodę stanowiło 10 tys. złotych. Jury, poza wskazaniem zwycięzców każdej z nich, przyznało także wyróżnienie Grand Prix, opiewające na kwotę 5 tys. złotych.

W tym roku otrzymały je Joanna Kośko i Roksana Licznerska za projekt “Miko” – piękny w swoim minimalizmie obiekt, który odbija i załamuje światło, tworząc efektowne iluminacje będące zapisem zmian kierunku i natężenia naturalnego światła słonecznego.

Źródło: Materiały Prasowe Mazda
Źródło: Materiały Prasowe Mazda

“Miko” może być alternatywą dla tradycyjnego zegara ściennego, wywołując naturalne wrażenie mijania czasu wraz ze zmianą układu światła i cienia na powierzchni ścian. To praca głęboko związana z ideą “MA”, w której to, co niematerialne odgrywa decydującą rolę – światło podkreśla funkcje i eksponuje piękno przedmiotu.

Laureatki tegorocznej nagrody Grand Prix zwyciężyły także w kategorii Przestrzeń, otrzymując w sumie 15 tys. złotych.

Pierwszą nagrodę w kategorii Człowiek i 10 tys. złotych otrzymała Ewa Nowak za projekt „Incognito”.

Źródło: Materiały Prasowe Mazda

Ta piękna i urzekająca prostotą maska jest efektownym symbolem zagrożeń, które czyhają na ludzi we współczesnym świecie i mogą eskalować w przyszłości – zagrożeń w postaci inwigilacji i utraty anonimowości. Maska, pełniąca również funkcję biżuterii, ma za zadanie zapewnić użytkownikowi swobodę i komfort poprzez ochronę wizerunku przed wszechobecnymi kamerami i systemami rozpoznawania twarzy. W tym sensie „Incognito” stanowi ochronę przed niechcianymi bodźcami.

W kategorii Znak zwyciężyły Natalia Konowałek i Dominika Baran, które zaprojektowały nowe logo Mazdy na kolejne stulecie.

Źródło: Materiały Prasowe Mazda

Zwycięskie logo jest dynamiczne i innowacyjne, ale proste w swoim designie. Wykorzystuje właściwości ekranów OLED, stając się kolejną, żywą płaszczyzną bryły samochodu. Oddaje charakter nowego modelu Mazdy3, łącząc zaawansowane technologie i zamiłowanie do minimalizmu, tak obecne i wciąż widoczne w estetyce marki.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu projekty zostaną zaprezentowane podczas odbywającego się właśnie Łódź Design Festival. Nagrody zostaną przyznane podczas uroczystej gali, która będzie miała miejsce 25 maja na zakończenie łódzkiego festiwalu. Wtedy poznamy też laureata nagrody specjalnej – Mazda Design Award – przyznawanej za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich 3 lat. Otrzyma on 50 tys. złotych.

Tekst: AO

DESIGN