Jej lampy są jak dzieła sztuki. Magda Jurek laureatką Mazda Design Award 2020!

Lampy i lustra zaprojektowane przez Magdę Jurek zachwyciły jury Mazda Design 2020. To niezwykle oryginalny design, który łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością.
.get_the_title().

Projektantka Magda Jurek właśnie otrzymała prestiżową nagrodę Mazda Design Award 2020 w wysokości 50 tys. zł, która przyznawa jest za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat. Jej kolekcję lamp i luster „TRN” doceniło jury w składzie: Jo Stenuit – dyrektor designu Mazda Motor Europe, Tomek Rygalik – jeden z najbardziej uznanych polskich designerów, założyciel Studia Rygalik, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, Alicja Patanowska i Agnieszka Bar – projektantki i laureatki nagród Mazda Design Award w 2018 i 2019 roku.

Mazda Design Award to prestiżowa nagroda przyznawana przez japońską markę najbardziej inspirującym projektantom w świecie polskiego designu. Gratulujemy laureatce edycji 2020!

Kolekcja lamp i luster „TRN” Pani Jurek/ Zdjęcia: Pion Studio, MATERIAŁY PRASOWE

Zdaniem jury kolekcja „TRN” Magdy Jurek to niezwykle kreatywny design, który przełamuje konwencje i w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością.

To oryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem oraz grafiką Jana Tarasina do świata przedmiotów, w formie prostej, ale też niezwykle efektownej przestrzennej kaligrafii. Artysta interesował się światem przedmiotów. Wyszedł od realistycznego zapisu obiektów, które upraszczał i redukował aż do systemu abstrakcyjnych znaków. Projektantka i właścicielka marki Pani Jurek w kolekcji lamp i luster „TRN” odwróciła ten proces. Ponownie zamieniła znaki w przedmioty. Jej trójwymiarowe obiekty są funkcjonalne i estetyczne, ale dzięki wyrazistej kaligraficznej formie, mogą też bawić i komunikować, jakby były literami z nieistniejącego alfabetu. – Nie chodziło mi tylko o estetyczną fascynację malarstwem Tarasina – mówi Magda Jurek. – Ale o rodzaj takiej wspólnoty pewnego postrzegania, którą czuję. Więc same początki były dla mnie rzeczą zupełnie naturalną i wynikły z jakichś takich długofalowych fascynacji.

Magda Jurek projektuje obiekty, które sami możemy zmieniać i aranżować w przestrzeni. Tworzy wielofunkcyjne przedmioty, które pozwalają na różne interakcje z użytkownikiem i otoczeniem.

Dla Pani Jurek ważne są akcja, ruch, zmiana, relacje między ludźmi, ale także między ludźmi a samymi przedmiotami. Projektowane przedmioty właściciel może udoskonalać, aranżować, a czasem nawet samodzielnie tworzyć. I co niezwykle ważne – obiekty są pełne życia i humoru, który nie jest częstą cechą tak szlachetnego designu.

Kolekcja „TRN” Pani Jurek/ Zdjęcia: MATERIAŁY PRASOWE

Magdę Jurek z wartościami wyznawanymi przez designerów Mazdy łączy też rzemieślnicze podejście do pracy z materiałem i stosowanymi technikami w realizacji jej projektów.

Statuetkę i symboliczny czek na kwotę 50 tys. zł osobiście wręczył laureatce Szymon Sołtysik – PR Manager Mazda Polska. – Jestem bardzo wzruszona, ta nagroda była mi potrzebna, jak wszystkim nam, w tych ciężkich czasach potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem i jakiś wyraz odbioru tego, co robimy – powiedziała projektantka, odbierając nagrodę. – Naprawdę szczerze się cieszę z tej nagrody i dziękuję całemu jury za docenienie mojej pracy, dziękuję też marce Mazda, za to, że ustanowiła taką nagrodę, w której duży wspiera małego.

Szymon Sołtysik i Magda Jurek odbierająca nagrodę Mazda Design Award 2020/ zdjęcie: materiały prasowe

Więcej na: www.mazdadesign.pl oraz na profilu Mazda Design na Facebooku

DESIGN