Maja Ganszyniec zinterpretuje kultowe modernistyczne przedwojenne płytki dla marki Paradyż

Fantastyczna polska projektantka, która ma na koncie kolekcje dla IKEA, modernizm i do tego kultowe warszawskie gorseciki, czyli płytki, z których przed wojną powstawały piękne mozaiki. Z tego połączenia musi wyjść coś fajnego.
.get_the_title().

Paradyż nawiązał współpracę z polską projektantką Mają Ganszyniec. W ramach wspólnego projektu „Modernizm” jeszcze w tym roku rozpocznie się produkcja kolekcji płytek, której motywem przewodnim będą kultowe gorseciki, czyli przedwojenne płytki ceramiczne z charakterystycznymi wcięciami i wypukłościami, popularne zwłaszcza w latach 30. Gorseciki można było znaleźć w całej Europie. Znajdowały zastosowanie głównie w kawiarniach, sklepach, barach – były bardzo wytrzymałe, więc pochłonęła je architektura funkcjonalna. Mimo ogromu zniszczeń podczas II wojny światowej, posadzki z gorsecików łatwo znaleźć w starych kamienicach w Warszawie.

Zresztą nic dziwnego – były tu tak popularne, że zyskały nawet nazwę „gorseciki warszawskie”.

Jeśli chcecie je zobaczyć, polecamy wycieczkę po Mokotowie, gdzie znajduje się nasza redakcja. Znajdziecie je w kamienicach i lokalach użytkowych na ulicy Puławskiej, Rakowieckiej, czy Odyńca. Koniecznie zajrzyjcie do MOKO cafe – mimo małych rozmiarów, mają piękne zachowane warszawskie gorseciki i świetną kawę. Gorseciki można też znaleźć w Poznaniu, Krakowie, Bielsku-Białej i w Gdyni.Posadzka w MOKO Kafe

Wspólny projekt Studia Ganszyniec i Ceramiki Paradyż umożliwi produkcję gorsecików, dzięki czemu płytki będą mogły się pojawić nie tylko w remontowanych kamienicach czy budynkach objętych ochroną konserwatorską, ale znajdą się również w nowoczesnych restauracjach, sklepach oraz przestrzeni domowej, gdzie sprawdzą się doskonale.

Prace projektowe są już na zaawansowanym etapie, a produkty trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Prototypowe gorseciki zostały już wykorzystane m.in. na wystawie Ceramiki Paradyż podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival.

Maja Ganszyniec to doceniana na świecie projektantka mebli i produktów przemysłowych, która prowadzi autorskie STUDIO GANSZYNIEC w Warszawie.

Jej projekty łączą innowacyjność i ponadczasowy styl z ekologicznymi rozwiązaniami.

Prace Mai Ganszyniec były pokazywane na wystawach m.in. w Mediolanie, Amsterdamie, Londynie i Berlinie oraz publikowane w najważniejszych pismach branżowych, jak Domus, Icon, Abitare czy Wallpaper. W swojej karierze Ganszyniec współpracowała z takimi markami jak IKEA, Comforty, Noti i Leroy Merlin. Jej interpretacji kultowych gorsecików bardzo nas cieszy i nie możemy doczekać się efektów.

Projekt „Modernizm” jest dla nas szczególny z trzech względów. Po pierwsze to wielki ukłon firmy w stronę grupy architektów i projektantów wnętrz. Po drugie poczuwamy się do opieki nad pamięcią o produktach, o których zapomniano, a które powstawały w naszym regionie. I po trzecie, współpraca z tak utalentowaną i docenianą projektantką jest dla nas dużym zaszczytem i powodem do radości, a zarazem gwarancją stworzenia produktu najwyższej klasy o zachwycającym wzornictwie – mówi Anna Tępińska-Marcinek, współwłaściciel i wiceprezes zarządu Ceramiki Paradyż.

Maja Ganszyniec

Zdjęcie główne: fanpage MOKO Kafe

DESIGN