Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Małe przestrzenie: minimalistyczne mieszkanie zamknięte… w szafie

To właśnie szafa pełni najważniejszą funkcję w poznańskiej kawalerce. Dzięki niej w mikroprzestrzeni panuje porządek i jest więcej wolnego miejsca.
.get_the_title().

Jak urządzić mieszkanie na wynajem, które mieści się na poddaszu, a do tego o tak małym metrażu? Zadania podjęli się Bartłomiej Bajon i Katarzyna Cynka z pracowni PL.architekci. Mimo skromnego budżetu, zaprojektowali komfortowe wnętrze w kawalerce o powierzchni 19,3 m² w samym centrum Poznania.

Pomysł był prosty i praktyczny – zamknąć w szafie wszystkie elementy, które mogą zagracić niewielką przestrzeń.

Część kuchenną z blatem roboczym umieszczono więc za rozsuwanymi drzwiami białej zabudowy. Dzięki temu kuchnia, gdy nie jest użytkowana, nie przytłacza i nie zajmuje dodatkowego miejsca.

Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu

Wszystko w zabudowie ma swoje miejsce, nawet najmniejsze wnęki wykorzystano na schowki, np. na miotłę i deskę do prasowania.

Szafy w mieszkaniu mają łącznie prawie 12 m³ pojemności!

Najwyższe półki, tuż pod sufitem, wypełniły walizki i rzeczy rzadko używane.

Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu

Niewielki budżet oraz praktyczne podejście do wymiany i naprawy sprzętów w wynajmowanym mieszkaniu wpłynęły na decyzję o zakupie większości mebli i dodatków w IKEA. Niektóre elementy zostały zmodyfikowane przez zaprzyjaźnionego stolarza.

Aby nie zastanawiać się, gdzie jest kuchenka, gdzie lodówka i co kryją kolejne elementy zabudowy, na fronty naklejono żółte piktogramy.

To proste i tanie rozwiązanie sprawiło, że meble masowej produkcji zyskały indywidualny wyraz, a małe mieszkanie odrobinę koloru i żartobliwego charakteru.

Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu

W małej łazience zabudowę nad umywalką wykonano z frontów z lustrami, za którymi kryją się półki na kosmetyki.

Ścianę z drzwiami wejściowymi w całości oklejono lustrem. Dzięki temu zabiegowi architekci niemal podwoili metraż mikromieszkania.

W wystroju poznańskiej kawalerki dominują biel i deska sosnowa, którą położono między innymi na ścianie z wysoką zabudową. Dzięki temu nawet duży fragment meblarki odbiera się jako element wolnostojący.

Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu
Minimalistyczna kawalerka na poddaszu w Poznaniu
Zdjęcia: Monika Kuszyńska

Źródło: plarchitekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN