Markowe produkty, które powstały ze śmieci wyłowionych z mórz i oceanów

W 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
.get_the_title().

W wodach mórz i oceanów dookoła świata każdego roku ląduje 8 ton plastiku. Jeżeli trudno jest wam pojąć skalę tego problemu, wyobraźcie sobie śmieciarkę, która, zamiast na wysypisku, co minutę opróżnia swoją zawartość do morza czy oceanu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w 2050 roku w akwenach wodnych będzie więcej śmieci niż ryb. Odpady oceaniczne to w przeważającej mierze produkty z plastiku.

Szacuje się, że niemal 90 proc. wszystkich morskich ptaków ma w swoich żołądkach plastikowe elementy.

Tworzywa sztuczne rozkładają się średnio od 100 do 1000 lat. Stopimy na progu katastrofy ekologicznej, a w przyszłości będzie tylko gorzej – niektóre miejsca na świecie już teraz toną w plastiku. Wszyscy zaczynają sobie sprawę z tego, jak wielka jest skala tego problemu. Rządy państw zakazują plastikowych naczyń, sztućców i słomek (szerzej pisaliśmy o tym tutaj); inżynierowie pracują nad maszynami automatycznie zbierającymi śmieci dryfujące w morzach i oceanach; naukowcom udało się nawet stworzyć enzym, który „zjada” plastik. Jedną z sił napędowych zmiany są także przedstawiciele świata designu. Marki – zarówno te działające w skali globalnej, jak i te niszowe – podchodzą do problemu zanieczyszczenia oceanów w sposób kreatywny, oferując produkty wykonane z materiałów powstałych w wyniku przetworzenia śmieci i odpadów. Oto 10 projektów, które przykuły naszą uwagę.

1. Sneakersy Adidas X Parley for the Oceans

Źródło: Parley for the Oceans

Kolaboracja Adidas z inicjatywą Parley for the Oceans zaowocowała kolekcją sneakersów wyprodukowanych z wykorzystaniem przędzy z przetworzonych odpadów oceanicznych. Buty są zaktualizowaną wersją kultowego modelu EQT Support ADV, wyprodukowanego po raz pierwszy w latach 90. Tworzywo, z którego powstały sneakersy w nowej odsłonie, powstało ze śmieci zebranych na Malediwach.

2. Limitowana kolekcja okularów przeciwsłonecznych

Źródło: Dezeen

Parley for the Oceans wspiera także inicjatywę sponsorowaną także przez markę znanego piwa Corona – produkcję okularów przeciwsłonecznych z oprawkami wykonanymi z materiału powstałego w wyniku przetworzenia plastikowych śmieci wyłowionych z oceanów. W ramach projektu The Clean Waves powstały trzy wyjątkowe modele okularów przeciwsłonecznych.

3. Mata do jogi od Feel Good Fitness

Źródło: Pinterest

W ofercie marki Feel Good Fitness znajduje się mata do jogi wyprodukowana z resztek neoprenu – materiału wykorzystywanego do produkcji pianek do sportów wodnych. Upcykling niewykorzystanego tworzywa trzyma odpady powstające w wyniku masowej produkcji z dala od mórz i oceanów. Namaste!

4. Szorty kąpielowe od Norton Point

Źródło: www.nortonpoint.com

Do produkcji tego modelu szortów kąpielowych wykorzystano 11 plastikowych butelek, które niegdyś dryfowały na powierzchni mórz i oceanów. Inne elementy, takie jak zamek czy kółka na sznurek, wykonano z przetworzonych śmieci wyrzuconych na brzeg.

5. Stół z elementami plastikowych odpadów od Brodiego Neilla

Źródło: Dezeen

Produkt, który australijski projektant Brodie Neill po raz pierwszy zaprezentował podczas London Design Biennale 2016. Blat stołu o efekcie lastryko powstał z niewielkich elementów plastiku zebranego z plaż dookoła świata – między innymi z Hawajów, Tasmanii czy Kornwalii.

6. Pharrell Williams x G-Star RAW

Źródło: Dezeen

W skład kolekcji The RAW for the Oceans weszły ubrania zaprojektowane przez Pharella Williamsa. Tkaniny, z których powstały, to mieszanka tradycyjnych tekstyliów z materiałami powstałymi w wyniku przetworzenia oceanicznych plastikowych odpadów.

7. Adidas dla Manchester United

Źródło: SoccerBible

Kontynuacja kolaboracji Adidas z Parley for the Oceans, tym razem dla klubu piłkarskiego Manchester United. Ciemnoniebieskie stroje wykonane z tkaniny powstałej w wyniku przetworzenia plastiku wyłowionego z mórz i oceanów to trzecia opcja dla piłkarzy Czerwonych Diabłów. Stanowi alternatywę dla zestawów noszonych przez zawodników na mecze u siebie i na wyjeździe.

8. Deskorolka od Bureo

Źródło: YouTube

Do stworzenia tej deskorolki wykorzystano niemal 5 metrów kwadratowych sieci rybackich porzuconych w wodach mórz i oceanów. Produkt prosto ze słonecznej Kalifornii.

9. Biżuteria od La Garza Bermuda

Źródło: Etsy

Plastik zebrany ze śmieci wyrzuconych na brzeg rajskich plaż na Bermudach posłużył jako materiał do biżuterii inspirowanej oceanem.

10. Zabawki z wyrzuconych na brzeg japonek od Ocean Sole

Kenijska organizacja Ocean Sole zajmuje się przetwarzaniem starych japonek zaśmiecających lokalne plaże i wykorzystywaniem uzyskanego materiału do produkcji dekoracji ściennych i zabawek.

DESIGN