Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Masz ten stolik z IKEA? Za 20 lat może być warty aż 24 tys. złotych!

Jeśli nie, to podobny znajdziesz teraz w limitowanej kolekcji IKEA.
.get_the_title().

Stolik Lövet projektu Gillisa Lundgrena pojawił się w ofercie IKEA w 1953 roku. Miał trzy nogi oraz palisandrowy blat w kształcie liścia. Był też pierwszym meblem do samodzielnego montażu oferowanym przez markę i zarazem rozpoczął erę pakowanych na płasko mebli, z których znana jest do dziś IKEA.

Okazuje się, że dziś wartość tego stolika rośnie, a w przyszłości osiągnie on naprawdę zawrotne ceny.

Jak mówi Pontus Silfverstople z domu aukcyjnego Barnebys, oryginalny stolik Lövet do roku 2030 może być sprzedawany na aukcjach za 1000 do nawet 1800 funtów, czyli od około 4800 do ponad 8600 złotych. Jeśli tendencje się utrzymają, ekspert przewiduje, że w 2040 roku na zakup tego mebla będzie trzeba wysupłać zawrotną sumę 5000 funtów, czyli aż 24000 złotych.

W tym roku IKEA świętuje 75 rocznicę. Z tej okazji do sklepów marki trafia kolekcja GRATULERA składająca się z klasycznych i ponadczasowych mebli, które w poprzednich dekadach można było znaleźć w ofercie IKEA.

Na początku sierpnia w IKEA pojawiły się kultowe modele z lat 50. i 60., a wśród nich odświeżona wersja stolika Lövet, który nosi teraz nazwę LÖVBACKEN.

W przeciwieństwie do modelu z 1953 roku, nie został wykonany z palisandru, gdyż ten jest pod ochroną. Zastępuje go okleina na płycie pilśniowej, a nogi stołu zostały wykonane z buku.

W październiku do sklepów IKEA trafi druga część kolekcji GRATULERA, w której znajdą się klasyki z lat 70. i 80. – siatkowy fotel fotel RÅANE czy jubileuszowa edycja sofy KLIPPAN.

Z kolei grudzień będzie należeć w IKEA do mebli z lat 90. i 2000 – w sklepach marki pojawi się rattanowy fotel ALBACKEN, krzesło BJURÅN w kolorze czerwonym czy ławka ze schowkiem z kolekcji PS 1995. Kolekcja GRATULERA jest limitowana, a więc jeśli coś przypadło wam do gustu, powinniście się spieszyć z zakupem.

Czy i te meble za 20 lat znacznie zwiększą swoją wartość? Tego ekspert z domu aukcyjnego Barnebys nie zdradza, ale można mieć taką nadzieję.

kolekcja GRATULERA edycja 1950-1960
kolekcja GRATULERA edycja 1970-1980
kolekcja GRATULERA edycja 1990-2000

DESIGN